Ofiarami Pegasusa mieli paść członkowie Komisji Europejskiej

Apple poinformowało wysoko postawionych pracowników Komisji Europejskiej, że ich telefony mogły być szpiegowane przez oprogramowanie Pegasus. Nie wiadomo jednak, kto stoi za atakiem.

Urzędnicy mieli się o tym dowiedzieć z wiadomości, którą Apple wysłało tysiącom posiadaczy iPhone’ów w listopadzie zeszłego roku. Wśród ofiar znalazł się z m.in. belgijski Komisarz Sprawiedliwości Didier Reynders. O sprawie informuje agencja Reuters, której dziennikarze dotarli do maila wysłanego 26 listopada przez wysokiej rangi pracownika technicznego Komisji do jednego z urzędników.

Biorąc pod uwagę naturę twoich obowiązków, możesz być potencjalnym celem.

Agencji nie udało się jednak ustalić, kto stał za atakiem, czy był on skuteczny oraz jakie dane mogły trafić w ręce hakerów. Reynders nie odpowiedział na prośbę o komentarz, a Komisja Europejska oraz firma Apple odmówiły komentowania sprawy.

Do ataku miano wykorzystać exploit bezpieczeństwa ForcedEntry opracowany przez izraelską firmę NSO Group. To dzięki niemu do telefonu ofiary wprowadzano oprogramowania Pegasus. Izraelskie przedsiębiorstwo wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że członkowie Komisji Europejskiej nie byli ofiarami stworzonych przez nich narzędzi. Warto przypomnieć, że niemal identyczne oprogramowanie sprzedawała również mniejsza izraelska firma QuaDream, o którym już wcześniej pisaliśmy na łamach naszego serwisu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *