Huawei wycofuje się z Rosji. Oznacza to poważne problemy rosyjskiej infrastruktury komórkowej

Chińska firma Huawei zamierza zamknąć swoje rosyjskie biura i ma nie przyjmować nowych rosyjskich kontraktów. Jej sprzęt stanowi 33 proc. stacji bazowych telefonii komórkowej Federacji Rosyjskiej.

Komunistyczne Chiny mogą nie potępiać działań Rosji w Ukrainie, ale działającym na globalnym rynku chińskim firmom trudno zachować neutralność. Przekonała się o tym na własnej skórze firma Huawei, która kilka lat temu trafiła na „czarną listę” USA ze względu na związki z chińskimi służbami, a niedawno spotkała się z bojkotem konsumentów i pracowników w związku rzekomym wspieraniem rosyjskich władz. W Polsce ze współpracy z chińską firmą zrezygnował Robert Lewandowski oraz kilku ważnych pracowników. Przedsiębiorstwo nie mogło sobie pozwolić na kolejne tak bolesne straty.

Rosja bardzo mocno odczuje brak zachodniej i chińskiej technologii

Według serwisu Gizchina Huawei planuje nie tylko zamknąć swoje rosyjskie biura, ale również przestał przyjmować w Rosji wszelkie nowe zamówienia. Jeszcze w marcu Chińczycy zmniejszyli o połowę dostawy smartfonów, jednak nie telefony są w tym przypadku najważniejsze.

Huawei przede wszystkim zajmował się dostarczaniem sprzętu dla rosyjskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. 33 proc stacji bazowych telefonii komórkowej w Federacji Rosyjskiej ma być opartych na chińskim sprzęcie. Bez niego Rosjanie mogą mieć problem nie tylko z rozwijaniem sieci 5G, ale z konserwacją i naprawą całej swojej sieci. Alternatywę stanowią bowiem urządzenia europejskie, takich firm jak Ericsson i Nokia, a te również bojkotują Rosję.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *