Oszustwo “na kod BLIK”. Bank ING apeluje o ostrożność

ING Bank Śląski ostrzega przed oszustwem “na kod BLIK”. Przestępcom nie brakuje kreatywności, kiedy w grę wchodzi możliwość szybkiego wzbogacenia się kosztem nieświadomych niczego osób.

Oszustwo “na kod BLIK” to dobrze znana metoda działania przestępców. BLIK to usługa, która pozwala w wygodny sposób płacić, przelewać i udostępniać pieniądze, ale jego specyfika sprawia też, że chętnie po wykorzystanie tej technologii sięgają przestępcy.

Scenariuszy, które stosują oszuści, jest kilka. ING Bank Śląski wspomina w komunikacie o podszywaniu się pod organy ścigania, pracowników banku lub innych instytucji. Czasem przestępcy starają się wzbudzać zaufanie, innym razem zastraszyć i zmusić do działania w pośpiechu. Niezmienne jest jednak to, do czego cała sytuacja zmierza, czyli do wykorzystania kodu BLIK podanego przez oszusta.

Kod BLIK pozwala na realizację różnych operacji finansowych – płacenia za zakupy, realizacji przelewów, wypłaty gotówki z bankomatu lub jej wpłaty we wpłatomacie. ING wspomina, że najczęściej oszuści oczekują właśnie wpłacenia gotówki.

Oszustwo “na kod BLIK” – jak się bronić?

Najważniejsze jest, by nie wierzyć osobom, które chcą “chronić” pieniądze przed przestępcami i w tym celu proponują ich przeniesienie na inne, bezpieczne konto. Takie propozycje wychodzą wyłącznie od oszustów i nie mają nic wspólnego z prawdą.

Nigdy nie należy wpłacać pieniędzy do wpłatomatu przy użyciu cudzego kodu BLIK. Zawsze wiąże się to z przelaniem pieniędzy na konto osoby, która ów kod udostępniła. Przestępcy często starają się ponaglać swoje potencjalne ofiary, przez co można popełnić błąd. Po odebraniu informacji o rzekomym zagrożeniu środków na koncie bankowym konieczne jest skontaktowanie się z bankiem lub policją, by zweryfikować tę informację. Niemal na pewno okaże się wówczas, że pieniądzom nic nie zagraża.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *