Oto najgorsze hasła do logowania. Można je złamać w sekundę!

Hasła do logowania stanowią istotny temat i warto zastanowić się nad takimi, które zagwarantują nam większe bezpieczeństwo. W związku z tym dobrze zobaczyć, co może być złym pomysłem i trafiło na listę łatwych do złamania, popularnych haseł.

Kwestie bezpieczeństwa w sieci stanowią głęboki temat, który często jest przez nas poruszany. Jedną z popularnych metod stanowi chociażby podszywanie się pod pomoc techniczną (miliony takich ataków każdego miesiąca). Co ciekawe, czasem wcale nie trzeba silić się na wyrafinowane techniki, bo dla zadowalających efektów, często wystarczy wklepywać najpopularniejsze hasła.

Pomimo tego, że wiele usług narzuca określone zasady bezpieczeństwa i po prostu wymusza na swoich użytkownikach bardziej skomplikowane hasła, wygląda na to, że wciąż jest sporo okazji do zastosowania sprawdzonego, starego i dobrego „123456„. Pokazuje to między innymi ciekawe zestawienie przygotowane przez NordPass, firmę skupiającą się na zarządzaniu hasłami.

123456 jest niezwykle popularnym hasłem

Warto podkreślić, że lista udostępniona przez NordPass została przygotowana we współpracy z niezależnymi ekspertami od cyberbezpieczeństwa, a wykorzystano do tego bazę o wielkości 4 TB. Skupiono się na tym jak często wykorzystywane jest dane hasło oraz ile czasu potrzeba do tego, żeby je złamać.

Na pierwszym miejscu znajduje się „123456„, ponieważ czas wymagany do złamania tego hasła został oszacowany na mniej niż 1 sekundę, a dodatkowo jest to konfiguracja cyfr, którą według badania wykorzystano co najmniej 100 milionów razy. Drugie pod względem popularności jest trochę dłuższe „123456789„, ale tutaj jest mowa o zaledwie 46 milionach zastosowań w formie hasła.

Lista zawiera również popularne „qwerty” (22 miliony), „password” (20 milionów), a także „111111” (13 milionów). Do ciekawszych pozycji można zaliczyć „1q2w3e” (8 milionów), ponieważ z pozoru wygląda na coś bardziej złożonego, ale ostatecznie można szybko zauważyć, że za popularnością takiej konfiguracji znaków stoi przystępność podczas samego procesu wpisywania.

Z tłumu wyróżnia się także „iloveyou” (4 miliony), „monkey” (2 miliony), „fuckyou” (1 milion), football (1 milion) czy princess (1 milion). Cała lista najpopularniejszych haseł ma aż 200 pozycji i warto się z nią zapoznać, ponieważ jest to niewątpliwa ciekawostka, ale przy okazji można zwrócić uwagę na to, czego unikać podczas wymyślania swoich haseł. Całość jest zamknięta przez „xxx„, którego popularność została oszacowana na niemal 300 tysięcy zastosowań.

10 najpopularniejszych haseł w Polsce

Wyżej poruszyliśmy kwestię łatwych do złamania, najpopularniejszych haseł we wszystkich analizowanych krajach. Teraz ograniczymy udostępnione wyniki do samej Polski, ponieważ warto zwrócić na nie dodatkową uwagę.

123456564,786
qwerty170,112
123456789160,693
12345155,582
zaq12wsx100,695
password65,945
1234567862,816
polska62,555
123456751,948
123qwe45,542

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *