Panika w Rosji. Ceny procesorów osiągają astronomiczny poziom

Rosja wskutek inwazji na Ukrainę została obłożona licznymi sankcjami obejmującymi też ograniczenie dostępności do nowoczesnej technologii.

Ostatnia kwestia obejmuje m.in. dostawy procesorów, które poza sektorem cywilnym mogą też być wykorzystywane także do produkcji lub prowadzenia badań nad nowym uzbrojeniem. Już był taki przypadek, kiedy to akurat Ukraina stosowała mikrokomputery Raspberry Pi jako zamiennik wyspecjalizowanej elektroniki w głowicy naprowadzającej pocisku rakietowego.

Zarówno AMD jak i Intel wstrzymały dostawy układów do Rosji przynajmniej na jakiś czas, co spowodowało panikę na tamtejszym rynku. Skoro popyt drastycznie przewyższa podaż, to oczywistym są bardzo znaczące wzrosty cen.

Ceny procesorów Intela i AMD na rosyjskim rynku

Sprawdziliśmy ceny paru procesorów Intela oraz AMD za pomocą wyszukiwarki Yandex.Market.ru Zacznijmy od flagowców w postaci Ryzena 9 5950X, który w Rosji można dostać na około 120 tys. rubli, ale są i oferty za ponad 200 tys. co w przeliczeniu na złotówki daje kolejno 5 lub 8 tys. zł podczas gdy w Polsce mamy te procesory za około 3 tys. zł. Dla porównania Intel Core i9-12900K w Rosji jest za 237 tys. rubli, czyli około 8,5 tys. zł.

Niżej mamy Ryzena 7 5800X, który kosztuje tam co najmniej 77 tys. rubli, ale są i oferty nawet dwukrotnie droższe. W przeliczeniu na złotówki najtańsza oferta to 3 tys. za procesor, który normalnie kosztuje poniżej 1700 zł. Z kolei Core i7-12700K w Rosji kosztuje 90 tys. rubli, co daje 3600 zł, gdy normalna cena tego procesora to okolice 1900 zł.

Średnia półka cenowa w Rosji także jest bardzo droga. Ryzen 5 5600X jest dostępny za około 45 tys. rubli, ale są oferty nawet dwukrotnie droższe. W przeliczeniu na złotówki daje nam to przynajmniej 1800 zł, a Polsce mamy te procesory już w okolicy 1100 zł.

Po stronie niebieskich znajdziemy dostępne np. Core i5-12400 za 58 tys. rubli lub za 82 tys. gdzie jeszcze są dostępne ostatnie Core i5-12600. Po przeliczeniu na złotówki daje nam to kolejno 2300 zł bądź 3300 zł, podczas gdy w Polsce Core i5-12600 są za 1100 zł, a Core i5-12400 za 810 zł.

Można być pewnym, że w ciągu najbliższych bądź nawet godzin dostępność będzie maleć, a ceny jeszcze bardziej rosnąć.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *