Panika w Rosji. Ceny procesorów osiągają astronomiczny poziom

Rosja wskutek inwazji na Ukrainę została obłożona licznymi sankcjami obejmującymi też ograniczenie dostępności do nowoczesnej technologii.

Ostatnia kwestia obejmuje m.in. dostawy procesorów, które poza sektorem cywilnym mogą też być wykorzystywane także do produkcji lub prowadzenia badań nad nowym uzbrojeniem. Już był taki przypadek, kiedy to akurat Ukraina stosowała mikrokomputery Raspberry Pi jako zamiennik wyspecjalizowanej elektroniki w głowicy naprowadzającej pocisku rakietowego.

Zarówno AMD jak i Intel wstrzymały dostawy układów do Rosji przynajmniej na jakiś czas, co spowodowało panikę na tamtejszym rynku. Skoro popyt drastycznie przewyższa podaż, to oczywistym są bardzo znaczące wzrosty cen.

Ceny procesorów Intela i AMD na rosyjskim rynku

Sprawdziliśmy ceny paru procesorów Intela oraz AMD za pomocą wyszukiwarki Yandex.Market.ru Zacznijmy od flagowców w postaci Ryzena 9 5950X, który w Rosji można dostać na około 120 tys. rubli, ale są i oferty za ponad 200 tys. co w przeliczeniu na złotówki daje kolejno 5 lub 8 tys. zł podczas gdy w Polsce mamy te procesory za około 3 tys. zł. Dla porównania Intel Core i9-12900K w Rosji jest za 237 tys. rubli, czyli około 8,5 tys. zł.

Niżej mamy Ryzena 7 5800X, który kosztuje tam co najmniej 77 tys. rubli, ale są i oferty nawet dwukrotnie droższe. W przeliczeniu na złotówki najtańsza oferta to 3 tys. za procesor, który normalnie kosztuje poniżej 1700 zł. Z kolei Core i7-12700K w Rosji kosztuje 90 tys. rubli, co daje 3600 zł, gdy normalna cena tego procesora to okolice 1900 zł.

Średnia półka cenowa w Rosji także jest bardzo droga. Ryzen 5 5600X jest dostępny za około 45 tys. rubli, ale są oferty nawet dwukrotnie droższe. W przeliczeniu na złotówki daje nam to przynajmniej 1800 zł, a Polsce mamy te procesory już w okolicy 1100 zł.

Po stronie niebieskich znajdziemy dostępne np. Core i5-12400 za 58 tys. rubli lub za 82 tys. gdzie jeszcze są dostępne ostatnie Core i5-12600. Po przeliczeniu na złotówki daje nam to kolejno 2300 zł bądź 3300 zł, podczas gdy w Polsce Core i5-12600 są za 1100 zł, a Core i5-12400 za 810 zł.

Można być pewnym, że w ciągu najbliższych bądź nawet godzin dostępność będzie maleć, a ceny jeszcze bardziej rosnąć.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.