Panika w Rosji. Ceny procesorów osiągają astronomiczny poziom

Rosja wskutek inwazji na Ukrainę została obłożona licznymi sankcjami obejmującymi też ograniczenie dostępności do nowoczesnej technologii.

Ostatnia kwestia obejmuje m.in. dostawy procesorów, które poza sektorem cywilnym mogą też być wykorzystywane także do produkcji lub prowadzenia badań nad nowym uzbrojeniem. Już był taki przypadek, kiedy to akurat Ukraina stosowała mikrokomputery Raspberry Pi jako zamiennik wyspecjalizowanej elektroniki w głowicy naprowadzającej pocisku rakietowego.

Zarówno AMD jak i Intel wstrzymały dostawy układów do Rosji przynajmniej na jakiś czas, co spowodowało panikę na tamtejszym rynku. Skoro popyt drastycznie przewyższa podaż, to oczywistym są bardzo znaczące wzrosty cen.

Ceny procesorów Intela i AMD na rosyjskim rynku

Sprawdziliśmy ceny paru procesorów Intela oraz AMD za pomocą wyszukiwarki Yandex.Market.ru Zacznijmy od flagowców w postaci Ryzena 9 5950X, który w Rosji można dostać na około 120 tys. rubli, ale są i oferty za ponad 200 tys. co w przeliczeniu na złotówki daje kolejno 5 lub 8 tys. zł podczas gdy w Polsce mamy te procesory za około 3 tys. zł. Dla porównania Intel Core i9-12900K w Rosji jest za 237 tys. rubli, czyli około 8,5 tys. zł.

Niżej mamy Ryzena 7 5800X, który kosztuje tam co najmniej 77 tys. rubli, ale są i oferty nawet dwukrotnie droższe. W przeliczeniu na złotówki najtańsza oferta to 3 tys. za procesor, który normalnie kosztuje poniżej 1700 zł. Z kolei Core i7-12700K w Rosji kosztuje 90 tys. rubli, co daje 3600 zł, gdy normalna cena tego procesora to okolice 1900 zł.

Średnia półka cenowa w Rosji także jest bardzo droga. Ryzen 5 5600X jest dostępny za około 45 tys. rubli, ale są oferty nawet dwukrotnie droższe. W przeliczeniu na złotówki daje nam to przynajmniej 1800 zł, a Polsce mamy te procesory już w okolicy 1100 zł.

Po stronie niebieskich znajdziemy dostępne np. Core i5-12400 za 58 tys. rubli lub za 82 tys. gdzie jeszcze są dostępne ostatnie Core i5-12600. Po przeliczeniu na złotówki daje nam to kolejno 2300 zł bądź 3300 zł, podczas gdy w Polsce Core i5-12600 są za 1100 zł, a Core i5-12400 za 810 zł.

Można być pewnym, że w ciągu najbliższych bądź nawet godzin dostępność będzie maleć, a ceny jeszcze bardziej rosnąć.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *