Rosjanie planują wyprodukowanie deepfake z prezydentem Zełenskim. Uwaga na dezinformację!

Ukraińskie centrum bezpieczeństwa informacji (bazując na ustaleniach przekazanych przez wywiad sojuszniczego kraju) ostrzega, że niebawem w sieci może się pojawić deepfake wykorzystujący wizerunek prezydenta Ukrainy. Chodzi o zmanipulowany film, na którym prezydent miałby rzekomo wyrazić chęć poddania się Ukraińców w konflikcie.

Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego przypomina, by nie wierzyć we wszystko, co można znaleźć w sieci – informuje PAP. Na tapecie jest temat deepfake’ów, które mogą powstać z wizerunkiem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wielokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, jak autentycznie takie filmy mogą wyglądać. Na podobnej zasadzie w sieci można też łatwo spreparować fotografie.

Deepfake, co do zasady, to technika obróbki obrazu, w wyniku której powstaje nowy obraz, a w potocznym rozumieniu – film. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oprogramowanie jest w stanie tak przygotować materiał, że może się wydawać, iż występują w nim osoby, które tak naprawdę nie wiedzą nawet o jego istnieniu. Te filmy, które powstają w celach rozrywkowych, są zrozumiałe. W trakcie wojny pojawia się już jednak poważne zagrożenie związane z dezinformacją.

Jak podaje PAP, cytując inne źródła, Ukraina z pewnością nie skapituluje, a wszystkie nagrania, które będą sugerować taką decyzję, należy od razu traktować jako fałsz. Łatwo sobie wyobrazić, że udostępnienie podobnego filmu może wywołać różne reakcje w społeczeństwie. Na podobnej zasadzie do niedawna funkcjonowały spreparowane konta w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter, które w rzeczywistości okazały się być tylko mechanizmem propagandowym.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.