Rosjanie planują wyprodukowanie deepfake z prezydentem Zełenskim. Uwaga na dezinformację!

Ukraińskie centrum bezpieczeństwa informacji (bazując na ustaleniach przekazanych przez wywiad sojuszniczego kraju) ostrzega, że niebawem w sieci może się pojawić deepfake wykorzystujący wizerunek prezydenta Ukrainy. Chodzi o zmanipulowany film, na którym prezydent miałby rzekomo wyrazić chęć poddania się Ukraińców w konflikcie.

Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego przypomina, by nie wierzyć we wszystko, co można znaleźć w sieci – informuje PAP. Na tapecie jest temat deepfake’ów, które mogą powstać z wizerunkiem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wielokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, jak autentycznie takie filmy mogą wyglądać. Na podobnej zasadzie w sieci można też łatwo spreparować fotografie.

Deepfake, co do zasady, to technika obróbki obrazu, w wyniku której powstaje nowy obraz, a w potocznym rozumieniu – film. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oprogramowanie jest w stanie tak przygotować materiał, że może się wydawać, iż występują w nim osoby, które tak naprawdę nie wiedzą nawet o jego istnieniu. Te filmy, które powstają w celach rozrywkowych, są zrozumiałe. W trakcie wojny pojawia się już jednak poważne zagrożenie związane z dezinformacją.

Jak podaje PAP, cytując inne źródła, Ukraina z pewnością nie skapituluje, a wszystkie nagrania, które będą sugerować taką decyzję, należy od razu traktować jako fałsz. Łatwo sobie wyobrazić, że udostępnienie podobnego filmu może wywołać różne reakcje w społeczeństwie. Na podobnej zasadzie do niedawna funkcjonowały spreparowane konta w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter, które w rzeczywistości okazały się być tylko mechanizmem propagandowym.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *