Rosjanie planują wyprodukowanie deepfake z prezydentem Zełenskim. Uwaga na dezinformację!

Ukraińskie centrum bezpieczeństwa informacji (bazując na ustaleniach przekazanych przez wywiad sojuszniczego kraju) ostrzega, że niebawem w sieci może się pojawić deepfake wykorzystujący wizerunek prezydenta Ukrainy. Chodzi o zmanipulowany film, na którym prezydent miałby rzekomo wyrazić chęć poddania się Ukraińców w konflikcie.

Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego przypomina, by nie wierzyć we wszystko, co można znaleźć w sieci – informuje PAP. Na tapecie jest temat deepfake’ów, które mogą powstać z wizerunkiem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wielokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, jak autentycznie takie filmy mogą wyglądać. Na podobnej zasadzie w sieci można też łatwo spreparować fotografie.

Deepfake, co do zasady, to technika obróbki obrazu, w wyniku której powstaje nowy obraz, a w potocznym rozumieniu – film. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oprogramowanie jest w stanie tak przygotować materiał, że może się wydawać, iż występują w nim osoby, które tak naprawdę nie wiedzą nawet o jego istnieniu. Te filmy, które powstają w celach rozrywkowych, są zrozumiałe. W trakcie wojny pojawia się już jednak poważne zagrożenie związane z dezinformacją.

Jak podaje PAP, cytując inne źródła, Ukraina z pewnością nie skapituluje, a wszystkie nagrania, które będą sugerować taką decyzję, należy od razu traktować jako fałsz. Łatwo sobie wyobrazić, że udostępnienie podobnego filmu może wywołać różne reakcje w społeczeństwie. Na podobnej zasadzie do niedawna funkcjonowały spreparowane konta w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter, które w rzeczywistości okazały się być tylko mechanizmem propagandowym.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *