Pegasus odchodzi w zapomnienie. Hermit jest teraz używany przez rządy

Badacze cyberbezpieczeństwa odkryli nowe oprogramowanie szpiegowskie na Androida klasy korporacyjnej o nazwie “Hermit”, które jest wykorzystywane przez rządy za pośrednictwem wiadomości SMS do inwigilowania wysoko postawionych osób.

Zespół naukowców z firmy Lookout Threat Lab, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, odkrył “oprogramowanie inwigilacyjne”, które ich zdaniem jest wykorzystywane do atakowania prominentnych osób takich jak biznesmeni, obrońcy praw człowieka, dziennikarze, naukowcy i urzędnicy państwowi. Badacze ustalili, że Hermit został użyty przez władze Kazachstanu w kwietniu – cztery miesiące po brutalnym stłumieniu ogólnokrajowych protestów przeciwko polityce tamtejszego rządu.

“Na podstawie naszej analizy, oprogramowanie szpiegujące, które nazwaliśmy Hermit, zostało prawdopodobnie stworzone przez włoskiego dostawcę oprogramowania szpiegującego RCS Lab oraz Tykelab Srl, firmę zajmującą się rozwiązaniami telekomunikacyjnymi, którą podejrzewamy o działanie w charakterze firmy-przykrywki” – napisali badacze we wpisie na blogu.

Hermit skrywa się w SMS-ach

Hermit to modułowe oprogramowanie szpiegujące, które ukrywa swoje szkodliwe możliwości w pakietach pobieranych po jego uruchomieniu. Moduły te, wraz z uprawnieniami, jakie posiadają podstawowe aplikacje, umożliwiają złośliwemu oprogramowaniu wykorzystanie zrootowanego urządzenia, nagrywanie audio oraz nawiązywanie i przekierowywanie połączeń telefonicznych, a także gromadzenie danych, takich jak dzienniki połączeń, kontakty, zdjęcia, lokalizacja urządzenia i wiadomości SMS.

“Przypuszczamy, że oprogramowanie szpiegowskie jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem wiadomości SMS udających, że pochodzą z legalnego źródła. Analizowane próbki złośliwego oprogramowania podszywały się pod aplikacje firm telekomunikacyjnych lub producentów smartfonów” – wskazuje zespół Lookout.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa twierdzą, że to nie jest pierwszy raz, kiedy Hermit został użyty. W swoim raporcie wskazali, że włoskie władze wykorzystały go w operacji antykorupcyjnej w 2019 roku. “Znaleźliśmy również dowody sugerujące, że nieznany podmiot użył go w północno-wschodniej Syrii, regionie zamieszkanym głównie przez Kurdów, który był miejscem licznych konfliktów regionalnych” – zauważa zespół.

RCS Lab – twórcy Hermita

RCS Lab, znany deweloper działający od ponad trzech dekad, działa na tym samym rynku co twórca Pegasusa – NSO Group Technologies, a także Gamma Group, która stworzyła program FinFisher. Jak wskazują badacze RCS Lab, współpracował z agencjami wojskowymi i wywiadowczymi w Pakistanie, Chile, Mongolii, Bangladeszu, Wietnamie, Birmie i Turkmenistanie.

Firmy te określają swoje narzędzia jako służące do pozornego “legalnego przechwytywania”. Twierdzą również, że sprzedają je wyłącznie klientom, którzy mają uzasadnione powody do korzystania z oprogramowania inwigilacyjnego, takim jak agencje wywiadowcze czy organy ścigania.

“W rzeczywistości narzędzia te były często nadużywane pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego do szpiegowania dyrektorów firm, działaczy na rzecz praw człowieka, dziennikarzy, naukowców i urzędników państwowych” – ostrzegają badacze.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *