Pegasus odchodzi w zapomnienie. Hermit jest teraz używany przez rządy

Badacze cyberbezpieczeństwa odkryli nowe oprogramowanie szpiegowskie na Androida klasy korporacyjnej o nazwie “Hermit”, które jest wykorzystywane przez rządy za pośrednictwem wiadomości SMS do inwigilowania wysoko postawionych osób.

Zespół naukowców z firmy Lookout Threat Lab, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, odkrył “oprogramowanie inwigilacyjne”, które ich zdaniem jest wykorzystywane do atakowania prominentnych osób takich jak biznesmeni, obrońcy praw człowieka, dziennikarze, naukowcy i urzędnicy państwowi. Badacze ustalili, że Hermit został użyty przez władze Kazachstanu w kwietniu – cztery miesiące po brutalnym stłumieniu ogólnokrajowych protestów przeciwko polityce tamtejszego rządu.

“Na podstawie naszej analizy, oprogramowanie szpiegujące, które nazwaliśmy Hermit, zostało prawdopodobnie stworzone przez włoskiego dostawcę oprogramowania szpiegującego RCS Lab oraz Tykelab Srl, firmę zajmującą się rozwiązaniami telekomunikacyjnymi, którą podejrzewamy o działanie w charakterze firmy-przykrywki” – napisali badacze we wpisie na blogu.

Hermit skrywa się w SMS-ach

Hermit to modułowe oprogramowanie szpiegujące, które ukrywa swoje szkodliwe możliwości w pakietach pobieranych po jego uruchomieniu. Moduły te, wraz z uprawnieniami, jakie posiadają podstawowe aplikacje, umożliwiają złośliwemu oprogramowaniu wykorzystanie zrootowanego urządzenia, nagrywanie audio oraz nawiązywanie i przekierowywanie połączeń telefonicznych, a także gromadzenie danych, takich jak dzienniki połączeń, kontakty, zdjęcia, lokalizacja urządzenia i wiadomości SMS.

“Przypuszczamy, że oprogramowanie szpiegowskie jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem wiadomości SMS udających, że pochodzą z legalnego źródła. Analizowane próbki złośliwego oprogramowania podszywały się pod aplikacje firm telekomunikacyjnych lub producentów smartfonów” – wskazuje zespół Lookout.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa twierdzą, że to nie jest pierwszy raz, kiedy Hermit został użyty. W swoim raporcie wskazali, że włoskie władze wykorzystały go w operacji antykorupcyjnej w 2019 roku. “Znaleźliśmy również dowody sugerujące, że nieznany podmiot użył go w północno-wschodniej Syrii, regionie zamieszkanym głównie przez Kurdów, który był miejscem licznych konfliktów regionalnych” – zauważa zespół.

RCS Lab – twórcy Hermita

RCS Lab, znany deweloper działający od ponad trzech dekad, działa na tym samym rynku co twórca Pegasusa – NSO Group Technologies, a także Gamma Group, która stworzyła program FinFisher. Jak wskazują badacze RCS Lab, współpracował z agencjami wojskowymi i wywiadowczymi w Pakistanie, Chile, Mongolii, Bangladeszu, Wietnamie, Birmie i Turkmenistanie.

Firmy te określają swoje narzędzia jako służące do pozornego “legalnego przechwytywania”. Twierdzą również, że sprzedają je wyłącznie klientom, którzy mają uzasadnione powody do korzystania z oprogramowania inwigilacyjnego, takim jak agencje wywiadowcze czy organy ścigania.

“W rzeczywistości narzędzia te były często nadużywane pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego do szpiegowania dyrektorów firm, działaczy na rzecz praw człowieka, dziennikarzy, naukowców i urzędników państwowych” – ostrzegają badacze.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *