Rosja nie wyprodukuje procesorów. TSMC odmawia współpracy

Rosja może zostać bez procesorów. Bajkał-S i Bajkał-M, miały zaspokajać potrzeby tamtejszych przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że Rosjanie będą mieli problem z ich wyprodukowaniem.

Jak podaje serwis kommersant.ru, zaprezentowane przez Rosję pod koniec 2021 roku procesory Bajkał-S nadal nie są produkowane. Cały projekt jest wstrzymywany przez firmy z Tajwanu, które odmawiają realizacji zleceń produkcyjnych. Tamtejsze przedsiębiorstwo TSMC nie chce podpisywać nowych umów z przedstawicielami Rosji.

Problemem jest także fakt, że tajwańska firma TSMC nie chce przekazać już wyprodukowanych procesorów Rosji,

Taka decyzja może być bardzo mocno odczuwalna na rosyjskim rynku. Na serwerowe procesory Bajkał-S liczyć mieli między innymi przedstawiciele największego spośród rosyjskich banków – Sbierbanku. W obliczu braku możliwości produkcji krajowej elektroniki konieczne będzie szukanie ich źródeł w innych państwach.

Może to być trudne ze względu na fakt, że wiele krajów zdecydowało się nałożyć na Rosję sankcję, a Intel i AMD, czyli czołowi przedstawiciele rynku procesorów, zdecydowali się już na całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku.

Jedyną możliwością dla Rosjan ma być obniżenie wartości technologicznej swoich procesorów. Procesory Bajkał-S (podobnie jak Bajkał-M) są wykonywane w technologii 16 nm, a rosyjskie fabryki nie są w stanie realizować procesów produkcyjnych na poziomie pozwalającym na ich uzyskanie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *