Rosja nie wyprodukuje procesorów. TSMC odmawia współpracy

Rosja może zostać bez procesorów. Bajkał-S i Bajkał-M, miały zaspokajać potrzeby tamtejszych przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że Rosjanie będą mieli problem z ich wyprodukowaniem.

Jak podaje serwis kommersant.ru, zaprezentowane przez Rosję pod koniec 2021 roku procesory Bajkał-S nadal nie są produkowane. Cały projekt jest wstrzymywany przez firmy z Tajwanu, które odmawiają realizacji zleceń produkcyjnych. Tamtejsze przedsiębiorstwo TSMC nie chce podpisywać nowych umów z przedstawicielami Rosji.

Problemem jest także fakt, że tajwańska firma TSMC nie chce przekazać już wyprodukowanych procesorów Rosji,

Taka decyzja może być bardzo mocno odczuwalna na rosyjskim rynku. Na serwerowe procesory Bajkał-S liczyć mieli między innymi przedstawiciele największego spośród rosyjskich banków – Sbierbanku. W obliczu braku możliwości produkcji krajowej elektroniki konieczne będzie szukanie ich źródeł w innych państwach.

Może to być trudne ze względu na fakt, że wiele krajów zdecydowało się nałożyć na Rosję sankcję, a Intel i AMD, czyli czołowi przedstawiciele rynku procesorów, zdecydowali się już na całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku.

Jedyną możliwością dla Rosjan ma być obniżenie wartości technologicznej swoich procesorów. Procesory Bajkał-S (podobnie jak Bajkał-M) są wykonywane w technologii 16 nm, a rosyjskie fabryki nie są w stanie realizować procesów produkcyjnych na poziomie pozwalającym na ich uzyskanie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *