Płyty główne Gigabyte narażone na atak hakerów. Wykryto groźną lukę bezpieczeństwa!

Badacze z firmy Eclypsium zajmującej się cyberbezpieczeństwem dokonali znaczącego odkrycia w kontekście zabezpieczeń płyt głównych firmy Gigabyte. Luki w firmware mogą zagrażać milionom ich użytkowników na całym świecie.

Wadliwe oprogramowanie odpowiada za pobieranie aktualizacji – robi to w sposób automatyczny, nie angażując do tego użytkownika komputera. Szkopuł w tym, że w trakcie tego procesu program łączy się z trzema witrynami, które nie są poprawnie zabezpieczone.

Co to oznacza? Dwie strony co prawda otrzymały protokół HTTPS, ale jest on niewłaściwie zaimplementowany, z kolei trzecia z witryn bazuje na HTTP. Oznacza to, że przestępcy mogą wykorzystać niezabezpieczone strony do zainstalowania oprogramowania, które pozwala na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem.

Sprawa jest poważna, bowiem luka ma dotyczyć ponad 270 modeli płyt głównych firmy Gigabyte. Pocieszający jest fakt, iż do tej pory nikt nie skorzystał z luki w zabezpieczeniach firmware. Można także oczekiwać, że na dniach do tej sprawy odniosą się przedstawiciele tajwańskiego producenta.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *