Płyty główne Gigabyte narażone na atak hakerów. Wykryto groźną lukę bezpieczeństwa!

Badacze z firmy Eclypsium zajmującej się cyberbezpieczeństwem dokonali znaczącego odkrycia w kontekście zabezpieczeń płyt głównych firmy Gigabyte. Luki w firmware mogą zagrażać milionom ich użytkowników na całym świecie.

Wadliwe oprogramowanie odpowiada za pobieranie aktualizacji – robi to w sposób automatyczny, nie angażując do tego użytkownika komputera. Szkopuł w tym, że w trakcie tego procesu program łączy się z trzema witrynami, które nie są poprawnie zabezpieczone.

Co to oznacza? Dwie strony co prawda otrzymały protokół HTTPS, ale jest on niewłaściwie zaimplementowany, z kolei trzecia z witryn bazuje na HTTP. Oznacza to, że przestępcy mogą wykorzystać niezabezpieczone strony do zainstalowania oprogramowania, które pozwala na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem.

Sprawa jest poważna, bowiem luka ma dotyczyć ponad 270 modeli płyt głównych firmy Gigabyte. Pocieszający jest fakt, iż do tej pory nikt nie skorzystał z luki w zabezpieczeniach firmware. Można także oczekiwać, że na dniach do tej sprawy odniosą się przedstawiciele tajwańskiego producenta.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *