Unia Europejska stworzy wyspy energetyczne. Jedna ma powstać w Polsce!

Wiele państw i organizacji skupia się aktualnie na dekarbonizacji różnych aspektów naszego życia, by zmniejszyć ilość zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. Jednym z pomysłów na to mają być wyspy energetyczne współtworzone w ramach unijnego projektu SERENE. Inicjatywa obejmie również Polskę, o czym poinformowała firma Energa.

Polskie przedsiębiorstwo skupione na wytwarzaniu i dystrybucji prądu do wielu gospodarstw domowych na terenie naszego kraju jest jednym z beneficjentów wspomnianego projektu, który zakłada wykorzystanie dostępnych OZE (odnawialne źródła energii). Pozwolić ma to na lepsze zarządzanie energią – zarówno elektryczną, jak i cieplną – wykorzystywaną przez lokalne społeczności. Pomóc mają w tym zintegrowane wyspy energetyczne powstające na terenie trzech państw UE.

Chodzi o Danię (gmina Skanderborg), Holandię (gmina Olst) i właśnie Polskę, a konkretnie gminę Przywidz w województwie pomorskim. Projekt SERENE, współfinansowany z programu UE Horyzont 2020, zakłada połączenie wielu nośników energii poprzez ich “inteligentne sterowanie i bilansowanie”. Ma to w założeniu pomóc lepiej wykorzystać dostępne zasoby oraz w wydajniejszy sposób operować źródłami energii odnawialnej.

W informacji prasowej znalazła się wspominka o m.in. pompach ciepła, ładowarkach pojazdów elektrycznych i ich sterowaniu z uwzględnieniem chwilowej podaży energii z lokalnych OZE (fotowoltaika czy farmy wiatrowe). Podkreślono jednocześnie, że w przypadku każdej wyspy system zarządzania i sterowania będzie opracowywany indywidualnie, by jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby i już istniejącą infrastrukturę.

Do tej pory w “zielonej transformacji” skupiano się przede wszystkim na większych miastach i przemyśle ciężkim, podczas gdy to lokalne społeczności są odpowiedzialne za znaczne ilości zużycia energii. Ważne jest, aby wprowadzać zmiany, tak aby ich konsumpcja była bardziej ekologiczna i wydajna. Ponadto skupienie się na kwestiach lokalnych zwiększa świadomość i poziom zaangażowania obywateli na rzecz “zielonej transformacji”.

Podkreśla Birgitte Bak-Jensen, koordynatorka projektu z Uniwersytetu w Aalborgu. Nie zdradzono jeszcze konkretów, ale z informacji opublikowanej na stronie firmy wynika, że po zaprezentowano szczegółów projektu SERENE do udziału zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Przywidz. Inicjatywa wystartowała w maju 2021 r. i potrwa 48 miesięcy. Jej całkowity budżet to 5 mln euro, czyli blisko 23,3 mln zł.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *