Przestępcza klika Putina zamawia SI. Wyśledzi w sieci niepożądane przez nich treści

Rosysjki regulator mediów Roskomnadzor zamówił oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które będzie wykrywało w sieci materiały uważane za niedozwolone. Biorąc pod uwagę podpisaną przez Władimira Putina ustawę o „fake newsach”, narzędzie będzie zapewne śledziło również treści potępiające wojnę w Ukrainie.

Jak wynika z oficjalnych komunikatów, oprogramowanie ma korzystać z sieci neuronowych. Nielegalne treści, które będą śledzone za pomocą sytemu to – zdaniem Rosjan – m.in. wezwania do działań antypaństwowych, propaganda homoseksualizmu, materiały o charakterze terrorystycznym oraz instruktaże dot. produkcji narkotyków.

System oparty na SI nazwano „Oculus”, a jego produkcję powierzono rosyjskiej firmie Execution RDS. Oprogramowanie ma zostać dostarczone do 12 grudnia, za co wykonawca otrzyma 57,7 mln rubli (równowartość ponad 4,4 mln zł).

Zgodnie z warunkami umowy, wykonawca musi nie tylko stworzyć sieć neuronową, czyli samouczący się system komputerowy oparty na elementach sztucznej inteligencji, ale także przekazać klientowi zestawy danych w celu przeszkolenia systemu do wyszukiwania i rozpoznawania zabronionych informacji – opisuje plany Rosjan serwis Biełsat.

System ma docelowo analizować 200 tys. obrazów dziennie, co daje dwie klatki lub zdjęcia na sekundę. Zgodnie z dokumentacją techniczną „Oculus” będzie przetwarzać w czasie rzeczywistym obrazy i filmy, czaty i materiały z komunikatorów, adresy URL oraz inne dane pod kątem informacji uważanych za zabronione. Program ma wyszukiwać zakazane treści nie tylko w formie tekstowej, ale także w „scenach, zestawieniach obiektów, kompozycjach obrazów, twarzach, statyce oraz dynamice ruchu”.

Należy nadmienić, że sami Rosjanie mają jednak wątpliwości, czy za tak niską kwotę uda się rozwinąć zaawansowany system oraz czy producent zdoła dotrzymać terminuSerwis internetowy rosyjskiego dziennika „Kommiersant” zauważa, że stworzenie programu opartego na sztucznych sieciach neuronowych zajmuje zwykle znacznie więcej czasu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *