Putin pokazał swój komputer. Dalej korzysta z systemu Windows XP

W poniedziałkowy wieczór Władimir Putin wygłosił orędzie do narodu, w którym m.in. poinformował o uznaniu niepodległości dwóch „republik ludowych”. Uwagę odbiorców zwróciły nie tylko słowa prezydenta Rosji, ale także widoczny w tle komputer z systemem Windows XP i pożółkłe telefony.

W poniedziałek, 21 lutego Władimir Putin przemawiał do swojego narodu. W trakcie orędzia internauci zwrócili uwagę na kilka elementów z jego otoczenia, w tym na komputer znajdujący się przed prezydentem Rosji. Okazało się, że Putin korzysta z systemem Windows XP. Część internautów zaczęła żartować z leciwego oprogramowania, które wydano w październiku 2001 roku (czyli blisko 21 lat temu), a wsparcie technicznego dla niego zakończyło się w kwietniu 2014 roku.

Serwis openmedia.io już w 2019 roku zwrócił uwagę, że Władimir Putin korzysta z systemu Windows XP zainstalowanego na komputerach na Kremlu oraz w oficjalnej rezydencji rządowej w Nowo-Ogariowie. Jak widać, od tego czasu niewiele się zmieniło. Według openmedia.io to, że Putin korzysta z amerykańskiego oprogramowania ma związek z kwestiami bezpieczeństwa. Windows XP jest ostatnim systemem operacyjnym Microsoft, który został certyfikowany do użytku przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB).

Włączony komputer z widocznym amerykańskim systemem operacyjnym nie jest wystarczającym dowodem, aby stwierdzić, że na co dzień prezydent Rosji otwiera na nim dokumenty posiadające status tajnych. Warto również przypomnieć, że Rosja planowała wprowadzić krajowy system operacyjny – Astra Linux, który miał zastąpić zagraniczne oprogramowanie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *