Rakieta misji Artemis po ostatnich testach. To ona ma ponownie zabrać ludzi na Księżyc

Rakieta NASA Space Launch System (SLS) wraz z modułem statku kosmicznego Orion zostały zmontowane na platformie startowej 39B w Centrum Kosmicznym in. Kennedy’ego w Kaliforni. Wkrótce bezzałogowa konstrukcja rozpocznie standardowe procedury odliczania, by ostatecznie utorować drogę szykowanemu od lat powrotowi ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Przetransportowanie SLS i Oriona z montażowni na platformę startową zajęło ponad 10 godz. W tym czasie oba moduły przejechały ok. 6,5 km na specjalnych pojazdach gąsienicowych.

Nadchodzący ostateczny test polegać będzie na załadowaniu paliwa do zbiorników rakiety, przeprowadzeniu pełnego odliczania startu, zademonstrowaniu możliwości przestawiania zegara odliczania, a także opróżnieniu zbiorników, by upewnić się, że wszystkie obliczenia związane z czasem znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

Szef NASA, Bill Nelson, skomentował przygotowania — Z tego świętego i historycznego miejsca ludzkość wkrótce rozpocznie nową erę eksploracji. Artemis I zademonstruje zaangażowanie i zdolność NASA do rozszerzenia obecności ludzkości na Księżycu. — Przypomnijmy, że Artemis I ma znaczenie także symboliczne. Podczas tej misji na naturalnym satelicie Ziemi po raz pierwszy ma stanąć kobieta i osoba o innym niż biały kolorze skóry.

Po obecnych testach NASA przeanalizuje dane z czujników, a następnie zajmie się ustaleniem konkretnej daty załogowego startu Artemis I. Zintegrowana rakieta i statek kosmiczny wrócą do montażowni kilka dni po teście, aby tam usunięte zostały czujniki używane podczas próby, naładowane akumulatory systemu i załadowane pełne wyposażenie i prowiant. Orion i SLS wrócą na platformę po raz ostatni na około tydzień przed ostatecznym startem.

Misja Artemis I ma być pierwszym krokiem do dalszej eksploracji Układu Słonecznego. Amerykanie chcą stałego powrotu ludzi na Księżyc, ze stałą bazą orbitalną wokół satelity. Tak zwana „brama”, ma być przystankiem dla misji skierowanych w stronę Marsa.

Poniżej zobaczyć możecie galerię zdjęć z przygotowań misji Artemis I.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *