Rakieta misji Artemis po ostatnich testach. To ona ma ponownie zabrać ludzi na Księżyc

Rakieta NASA Space Launch System (SLS) wraz z modułem statku kosmicznego Orion zostały zmontowane na platformie startowej 39B w Centrum Kosmicznym in. Kennedy’ego w Kaliforni. Wkrótce bezzałogowa konstrukcja rozpocznie standardowe procedury odliczania, by ostatecznie utorować drogę szykowanemu od lat powrotowi ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Przetransportowanie SLS i Oriona z montażowni na platformę startową zajęło ponad 10 godz. W tym czasie oba moduły przejechały ok. 6,5 km na specjalnych pojazdach gąsienicowych.

Nadchodzący ostateczny test polegać będzie na załadowaniu paliwa do zbiorników rakiety, przeprowadzeniu pełnego odliczania startu, zademonstrowaniu możliwości przestawiania zegara odliczania, a także opróżnieniu zbiorników, by upewnić się, że wszystkie obliczenia związane z czasem znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

Szef NASA, Bill Nelson, skomentował przygotowania — Z tego świętego i historycznego miejsca ludzkość wkrótce rozpocznie nową erę eksploracji. Artemis I zademonstruje zaangażowanie i zdolność NASA do rozszerzenia obecności ludzkości na Księżycu. — Przypomnijmy, że Artemis I ma znaczenie także symboliczne. Podczas tej misji na naturalnym satelicie Ziemi po raz pierwszy ma stanąć kobieta i osoba o innym niż biały kolorze skóry.

Po obecnych testach NASA przeanalizuje dane z czujników, a następnie zajmie się ustaleniem konkretnej daty załogowego startu Artemis I. Zintegrowana rakieta i statek kosmiczny wrócą do montażowni kilka dni po teście, aby tam usunięte zostały czujniki używane podczas próby, naładowane akumulatory systemu i załadowane pełne wyposażenie i prowiant. Orion i SLS wrócą na platformę po raz ostatni na około tydzień przed ostatecznym startem.

Misja Artemis I ma być pierwszym krokiem do dalszej eksploracji Układu Słonecznego. Amerykanie chcą stałego powrotu ludzi na Księżyc, ze stałą bazą orbitalną wokół satelity. Tak zwana „brama”, ma być przystankiem dla misji skierowanych w stronę Marsa.

Poniżej zobaczyć możecie galerię zdjęć z przygotowań misji Artemis I.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *