Rakietowe systemy minowania ISDM wykorzystywane przez Rosję na Ukrainie. Czym są?

Wedle najnowszych doniesień z frontu, Rosja w regionie Charkowa zaczęła wykorzystywać swoje rakietowe systemy minowania ISDM Zemledeliye. Nagranie z momentu „ostrzału” rzeczywiście to potwierdza i co ciekawe, w Polsce dążymy obecnie do opracowania czegoś podobnego, bo systemu Baobab-K.

Rosyjskie rakietowe systemy minowania ISDM wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Publicznie pokazano je w 2020 roku

Samo wykorzystanie ISDM przez Rosję jest czymś „wielkim” ze względu na nowoczesność tego uzbrojenia. W praktyce przyjmuje on postać mobilnego rakietowego systemu minowania opartego na podwoziu ciężarówki wojskowej Kamaz 6560 8×8, na którym zamontowano miotacz min.

Nie jest to byle jaki miotacz, a 50-lufowy wielokrotny system sprowadzający się do dwóch bloków z pięcioma rzędami wyrzutni rurowych. Każda z nich wystrzeliwuje jedną 122-mm rakietę na paliwo stałe, w których to znajdują się miny lądowe wszelakiego rodzaju.

Te spadają na z góry określone terytorium, wskazane bezpośrednio na elektronicznej mapie i pozwalają szybko zaminować rozległe tereny sporne. Sam atak przeprowadza się z wnętrza kabiny, w której ma znajdować się zaawansowany skomputeryzowany system startowy o dużym poziomie automatyzacji.

Finalnie można powiedzieć, że rosyjskie rakietowe systemy minowania ISDM są czymś w rodzaju bomb kasetowych. Tyle że w pociskach nie znajduje się subamunicja, która wybucha natychmiastowo, a ładunki wybuchowe reagujące na nacisk lub sam ruch z racji posiadania czujników zbliżeniowych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *