Rakietowe systemy minowania ISDM wykorzystywane przez Rosję na Ukrainie. Czym są?

Wedle najnowszych doniesień z frontu, Rosja w regionie Charkowa zaczęła wykorzystywać swoje rakietowe systemy minowania ISDM Zemledeliye. Nagranie z momentu „ostrzału” rzeczywiście to potwierdza i co ciekawe, w Polsce dążymy obecnie do opracowania czegoś podobnego, bo systemu Baobab-K.

Rosyjskie rakietowe systemy minowania ISDM wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Publicznie pokazano je w 2020 roku

Samo wykorzystanie ISDM przez Rosję jest czymś „wielkim” ze względu na nowoczesność tego uzbrojenia. W praktyce przyjmuje on postać mobilnego rakietowego systemu minowania opartego na podwoziu ciężarówki wojskowej Kamaz 6560 8×8, na którym zamontowano miotacz min.

Nie jest to byle jaki miotacz, a 50-lufowy wielokrotny system sprowadzający się do dwóch bloków z pięcioma rzędami wyrzutni rurowych. Każda z nich wystrzeliwuje jedną 122-mm rakietę na paliwo stałe, w których to znajdują się miny lądowe wszelakiego rodzaju.

Te spadają na z góry określone terytorium, wskazane bezpośrednio na elektronicznej mapie i pozwalają szybko zaminować rozległe tereny sporne. Sam atak przeprowadza się z wnętrza kabiny, w której ma znajdować się zaawansowany skomputeryzowany system startowy o dużym poziomie automatyzacji.

Finalnie można powiedzieć, że rosyjskie rakietowe systemy minowania ISDM są czymś w rodzaju bomb kasetowych. Tyle że w pociskach nie znajduje się subamunicja, która wybucha natychmiastowo, a ładunki wybuchowe reagujące na nacisk lub sam ruch z racji posiadania czujników zbliżeniowych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *