Rosja prawdopodobnie zakłóca sygnał GPS w Finlandii

W wielu miejscach we wschodniej i środkowej Finlandii zaobserwowano zakłócenia w odbiorze sygnału GPS, co miało wpływ na ruch lotniczy. Część samolotów zawracano. Według niektórych ekspertów źródłem problemów z nawigacją może być działanie strony rosyjskiej. Władze wyjaśniają sprawę.

„Finlandia nie może akceptować tego rodzaju działań, które stwarzają zagrożenie dla podmiotów cywilnych czy bezpieczeństwa lotów. Służby wyjaśniają przebieg zdarzeń” – przekazało w środę MSZ w Helsinkach, cytowane przez dziennik „Helsingin Sanomat”, który poinformował o zakłóceniach.

Trwające przez weekend aż do wtorku zakłócenia sygnału GPS potwierdziła Fińska Agencja Transportu. Nie wiadomo, jakie jest źródło zakłóceń, które wpłynęły na ruch cywilnych samolotów, niektóre z nich musiały zmieniać trasy – przekazała Agencja. W środę nie odnotowano już utrudnień w odbiorze sygnału – dodaje „Helsingin Sanomat”.

„Zakłócenia mogły zostać spowodowane przez państwo rosyjskie. Osobom prywatnym może udać się zakłócić sygnał na małym obszarze, najwyżej w promieniu paru kilometrów, dlatego można domniemywać, że to działalność podmiotu państwowego” – skomentowała prof. Laura Ruotsalainen z Uniwersytetu w Helsinkach.

Krasukha-2 – Rosyjski system walki radioelektronicznej mogący być wykorzystywany do zakłócania sygnału GPS

Według niej zakłócenia, które mogą prowadzić do awarii systemów elektronicznych, można łączyć z ewentualnymi atakami cybernetycznymi. Innym wytłumaczeniem może być celowe zakłócanie sygnału przez Rosjan na własnym terytorium w związku z wojną na Ukrainie; utrudnienia w Finlandii nie byłyby więc pierwszym celem – uzupełniła ekspertka.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *