Rosja prawdopodobnie zakłóca sygnał GPS w Finlandii

W wielu miejscach we wschodniej i środkowej Finlandii zaobserwowano zakłócenia w odbiorze sygnału GPS, co miało wpływ na ruch lotniczy. Część samolotów zawracano. Według niektórych ekspertów źródłem problemów z nawigacją może być działanie strony rosyjskiej. Władze wyjaśniają sprawę.

„Finlandia nie może akceptować tego rodzaju działań, które stwarzają zagrożenie dla podmiotów cywilnych czy bezpieczeństwa lotów. Służby wyjaśniają przebieg zdarzeń” – przekazało w środę MSZ w Helsinkach, cytowane przez dziennik „Helsingin Sanomat”, który poinformował o zakłóceniach.

Trwające przez weekend aż do wtorku zakłócenia sygnału GPS potwierdziła Fińska Agencja Transportu. Nie wiadomo, jakie jest źródło zakłóceń, które wpłynęły na ruch cywilnych samolotów, niektóre z nich musiały zmieniać trasy – przekazała Agencja. W środę nie odnotowano już utrudnień w odbiorze sygnału – dodaje „Helsingin Sanomat”.

„Zakłócenia mogły zostać spowodowane przez państwo rosyjskie. Osobom prywatnym może udać się zakłócić sygnał na małym obszarze, najwyżej w promieniu paru kilometrów, dlatego można domniemywać, że to działalność podmiotu państwowego” – skomentowała prof. Laura Ruotsalainen z Uniwersytetu w Helsinkach.

Krasukha-2 – Rosyjski system walki radioelektronicznej mogący być wykorzystywany do zakłócania sygnału GPS

Według niej zakłócenia, które mogą prowadzić do awarii systemów elektronicznych, można łączyć z ewentualnymi atakami cybernetycznymi. Innym wytłumaczeniem może być celowe zakłócanie sygnału przez Rosjan na własnym terytorium w związku z wojną na Ukrainie; utrudnienia w Finlandii nie byłyby więc pierwszym celem – uzupełniła ekspertka.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *