Rosja użyła w Ukrainie zakazanej już w 1949 roku broni fosforowej! Wyjaśniamy, dlaczego jest tak okrutna

Pali się gwałtownie, wydziela toksyczny dym i trujące gazy. Powoduje poważne oparzenia skóry, potrafi przepalić tkankę aż do kości. Utrudnia widoczność i powoduje dezorientację wśród zaatakowanych. Amunicja fosforowa zastosowana na zaludnionym terenie może być zabójcza dla mieszkańców. Dlatego międzynarodowe przepisy ściśle regulują możliwość jej stosowania.

  • Według doniesień mediów Rosjanie wykorzystali w Ukrainie amunicję fosforową w pobliżu Irpienia, a wcześniej w obwodzie ługańskim
  • Broń z amunicją fosforową jest zakazana na terenach gęsto zaludnionych. Konwencja genewska zabrania jej stosowania do atakowania celów cywilnych
  • Biały fosfor bardzo łatwo ulega zapłonowi, powoduje trudne do ugaszenia pożary i wydzielanie toksycznego dymu

Według informacji mera Irpienia Ołeksandra Markuszyna Rosjanie użyli amunicji fosforowej w miniony wtorek, w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel. Markuszyn udostępnił zdjęcia, opublikowane wcześniej przez serwis ITV News na Telegramie i dodał, że “użycie przez wroga takiej broni przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i pogwałceniem Konwencji genewskiej z 1949 roku”.

Ale to nie był pierwszy przypadek użycia tego rodzaju broni podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, na terenach zamieszkanych przez ludność cywilną. O użyciu przez siły rosyjskie w Popasnej w obwodzie ługańskim zabronionych pocisków fosforowych powiadomił 13 marca portal Ukraińska Prawda.

Czym jest amunicja fosforowa i jakie są rodzaje broni, w których się ją stosuje? Dlaczego jest uważana za tak niebezpieczną, że od wielu lat jej używanie w określonych sytuacjach jest zabronione? Przyczyną są szczególne właściwości białego fosforu, który jest najaktywniejszą odmianą alotropową tego pierwiastka chemicznego.

Łatwo ulega samozapłonowi i szybko się utlenia. Palący się biały fosfor rozgrzewa się do 1300 st. C i wydziela dużą ilość żrącego dymu, dlatego też może być stosowany w określonych przypadkach jako zasłona dymna. Wywoływany przez niego pożar jest bardzo trudny do ugaszenia i nie należy go gasić wodą. Cząsteczki białego fosforu palą się aż do całkowitego zużycia, chyba że zostaną pozbawione tlenu.

Fosfor biały jest silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Oparzenia fosforem niosą ze sobą zwiększone ryzyko śmiertelności z powodu wchłaniania fosforu do organizmu poprzez oparzony obszar, co może spowodować uszkodzenie wątroby, serca i nerek, a w niektórych przypadkach niewydolność wielonarządową.

Poniżej galeria przedstawiająca ofiary bomb fosforowych:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *