Rosja użyła w Ukrainie zakazanej już w 1949 roku broni fosforowej! Wyjaśniamy, dlaczego jest tak okrutna

Pali się gwałtownie, wydziela toksyczny dym i trujące gazy. Powoduje poważne oparzenia skóry, potrafi przepalić tkankę aż do kości. Utrudnia widoczność i powoduje dezorientację wśród zaatakowanych. Amunicja fosforowa zastosowana na zaludnionym terenie może być zabójcza dla mieszkańców. Dlatego międzynarodowe przepisy ściśle regulują możliwość jej stosowania.

  • Według doniesień mediów Rosjanie wykorzystali w Ukrainie amunicję fosforową w pobliżu Irpienia, a wcześniej w obwodzie ługańskim
  • Broń z amunicją fosforową jest zakazana na terenach gęsto zaludnionych. Konwencja genewska zabrania jej stosowania do atakowania celów cywilnych
  • Biały fosfor bardzo łatwo ulega zapłonowi, powoduje trudne do ugaszenia pożary i wydzielanie toksycznego dymu

Według informacji mera Irpienia Ołeksandra Markuszyna Rosjanie użyli amunicji fosforowej w miniony wtorek, w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel. Markuszyn udostępnił zdjęcia, opublikowane wcześniej przez serwis ITV News na Telegramie i dodał, że „użycie przez wroga takiej broni przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i pogwałceniem Konwencji genewskiej z 1949 roku”.

Ale to nie był pierwszy przypadek użycia tego rodzaju broni podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, na terenach zamieszkanych przez ludność cywilną. O użyciu przez siły rosyjskie w Popasnej w obwodzie ługańskim zabronionych pocisków fosforowych powiadomił 13 marca portal Ukraińska Prawda.

Czym jest amunicja fosforowa i jakie są rodzaje broni, w których się ją stosuje? Dlaczego jest uważana za tak niebezpieczną, że od wielu lat jej używanie w określonych sytuacjach jest zabronione? Przyczyną są szczególne właściwości białego fosforu, który jest najaktywniejszą odmianą alotropową tego pierwiastka chemicznego.

Łatwo ulega samozapłonowi i szybko się utlenia. Palący się biały fosfor rozgrzewa się do 1300 st. C i wydziela dużą ilość żrącego dymu, dlatego też może być stosowany w określonych przypadkach jako zasłona dymna. Wywoływany przez niego pożar jest bardzo trudny do ugaszenia i nie należy go gasić wodą. Cząsteczki białego fosforu palą się aż do całkowitego zużycia, chyba że zostaną pozbawione tlenu.

Fosfor biały jest silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Oparzenia fosforem niosą ze sobą zwiększone ryzyko śmiertelności z powodu wchłaniania fosforu do organizmu poprzez oparzony obszar, co może spowodować uszkodzenie wątroby, serca i nerek, a w niektórych przypadkach niewydolność wielonarządową.

Poniżej galeria przedstawiająca ofiary bomb fosforowych:

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *