Rosja została odcięta od globalnego rynku półprzewodników. Chcą rozwijać swoje możliwości

Rosja w wyniku sankcji nałożonych za atak na Ukrainę została odcięta od globalnych dostawców półprzewodników, co spowodowało znaczące utrudnienie, a nawet wstrzymanie produkcji w różnych sektorach gospodarki. W związku z tym Rosjanie chcą zbudować własny potencjał produkcyjny do 2030 r.

Według rosyjskiego portalu CNews rosyjskie władze opracowały koncepcję rozwoju lokalnego rynku półprzewodników zakładającą inwestycje o wartości 3,2 biliona rubli, które do 2030 r. mają zaowocować produkcją układów w 28 nm litografii. Autorem planu jest rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu przy współpracy z 22 grupami roboczymi, ale koncepcja musi jeszcze zostać przesłana do rozpatrzenia i zatwierdzenia premierowi Rosji Michaiłowi Miszustinowi, co ma nastąpić 22 kwietnia 2022 r.

Warto zaznaczyć, że proces 28 nm został opracowany przez TSMC w 2011 r., a pierwsze karty graficzne z niego korzystające to już leciwe legendarne Radeony HD 7970 od AMD, na które odpowiedź Nvidii w postaci GeForce 680 pojawiła się rok później.

Dla porównania najprawdopodobniej w tym roku na rynku pojawią się karty graficzne wykorzystujące proces 5 nm od TSMC. Warto jednak zaznaczyć, że większość układów stosowanych w szeroko pojętym przemyśle wykorzystuje starsze, a co za tym idzie tańsze procesy technologiczne. W przypadku Rosji litografia 28 nm jest o tyle ważna, że to właśnie ona jest wykorzystywana przez TSMC do produkcji ich procesorów Bajkał (Tajwan może nie dostać od USA pozwolenia eksportowego).

Z kolei w krótkiej perspektywie do końca 2022 r. Rosjanie chcą uruchomić produkcję półprzewodników w antycznym procesie 90 nm, który powstał w 2002/2003 roku i był wykorzystywany w procesorach takich jak Intel Pentium 4 (nazwa kodowa Prescott) bądź AMD Athlon 64.

Rosjanie chcą do 2024 r. zastąpić dostarczane dotychczas przez zagranicę układy produkcją lokalną bądź dostawami z Chin. Ponadto plan zakłada, zwiększenie liczby rosyjskich centrów danych z około 70 do 300 w 2030 r.

Są to dość ambitne plany, które będą bardzo trudne do osiągnięcia bez wykorzystania technologi z USA lub Europy. Rosjanie liczą tutaj na pomoc Chin, które też niekoniecznie mogą być chętne na taki ruch. Istnieje bowiem ryzyko nałożenia dalszych sankcji na chińskie produkty i firmy przez państwa szeroko pojętego Zachodu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *