Sklep Apple w Rosji zamknięty. Na tapecie także propagandowe aplikacje

Apple wyłączył rosyjski Apple Store, czego oczekiwano od kilku dni. Użytkownicy zainteresowani zakupem iPhone’a czy MacBooka w Rosji nie mogą więc już skorzystać w tym celu z oficjalnego sklepu internetowego. To ważny ruch, bo mówimy o ikonicznych urządzeniach z sektora technologii.

Apple zdecydował się podjąć kroki, które mają pomóc Ukrainie w konflikcie z Rosją. Jak wynika z oświadczenia, które krąży w zagranicznych mediach, w tym The Verge, Apple póki co między innymi bezterminowo wyłączył oficjalny sklep internetowy, ograniczył część usług (nie działa Apple Pay, ale te zmiany w praktyce pojawiły się już wcześniej) i wstrzymał eksport środków do Rosji związanych z reklamą.

Ponadto zdecydowano o zmianach w App Store. Z oferty (co ciekawe, na tę chwilę wyłącznie poza Rosją) znikają aplikacje Russia Today oraz Sputnik, które szerzą rosyjską propagandę. Na podobny ruch w kontekście ich kanałów zdecydował się niedawno serwis YouTube. Apple informuje także o pomocy pod postacią wyłączenia informacji o natężeniu ruchu w Mapach Apple. To również analogia do zmian u konkurencji – w Mapach Google warstwę z ruchem drogowym wyłączono 28 lutego.

System płatności Apple Pay wykorzystujący technologię zbliżeniową w praktyce nie działa w Rosji już od kilku dni. Na podobnej zasadzie nie są dostępne także płatności przez konkurencyjną usługę Google Pay, a obydwie sytuacje są wynikiem sankcji nałożonych na banki.

Mimo wszystkich opisanych wyżej działań, część komentujących sprawę w internecie dodaje, że działania Apple’a nie są wystarczające i docelowo na terenie Rosji powinno się rozważyć blokadę „wszystkich usług”. W praktyce należałoby przez to zapewne rozumieć cały sklep z aplikacjami, iCloud do przechowywania danych czy strumieniowanie muzyki i filmów odpowiednio przez Apple Music i Apple TV.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *