Środowisko GNOME 42 jest w fazie publicznych testów beta

Graficzne środowisko GNOME doczekało się nowej bety. Wersja 42 jest już dostępna dla wszystkich chętnych do jej przetestowania. Oficjalna, stabilna wersja GNOME 42 pojawi się za to już za miesiąc.

Pierwsi testerzy zdążyli już zauważyć, że port Nautilus GTK4 nie pojawił się w tym wydaniu, co dla wielu osób może stanowić pewnego rodzaju problem. Ogólna opinia dotycząca GNOME 42.beta jest jednak bardzo pozytywna, a wydanie beta środowiska zostało docenione przez społeczność.

Zmiany w becie

W porównaniu z wersją 41, w becie 42 znalazło się miejsce na API do asynchronicznego przenoszenia plików. Ponadto dodano nowe domyślne tapety dla jasnych i ciemnych motywów środowiska. Kalendarz oraz inne programy GNOME przeniesiono do zestawu narzędzi GTK4.

Twórcy podkreślają, że w tym wydaniu dokonano wielu zmian powłoki. Użytkownicy otrzymali nowy interfejs do zrzutów ekranu, pojawiła się obsługa ciemnych tapet czy ekranu prywatności DRM. Fanów środowiska z pewnością ucieszy informacja, że GNOME eksportuje teraz informacje o baterii dla obsługiwanych urządzeń Bluetooth.

Pobieranie bety GNOME 42

Betę GNOME 42 można ściągnąć z linków podanych w oficjalnej informacji o becie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego pobranie, powinniśmy pamiętać, że oprogramowanie w wersji beta może nie być w pełni stabilne. Jeżeli nie chcemy ryzykować, lepiej zaczekać na wydanie stabilnej wersji GNOME 42, która powinna pojawić się już 23 marca.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *