Środowisko KDE Plasma 5.24.5 LTS wydane. Aktualizacja ma sporo ulepszeń i poprawek

KDE Plasma 5 otrzymała aktualizację z poprawkami błędów o numerze wersji 5.24.5. Najnowsza wersja zawiera szereg nowych tłumaczeń i rozwiązań problemów, w tym tych związanych ze stabilnością Plasmy.

Społeczność KDE opublikowała Plazmę 5.24.5 w wydaniu z długoterminowym wsparciem (LTS). Oznacza to, że środowisko będzie otrzymywać aktualizacje i poprawki błędów aż do wydania ostatecznej wersji Plazmy 5. W tym wydaniu, twórcy skupili się na wygładzeniu estetyki, ewolucji projektu oraz poprawie ogólnego odczucia i użyteczności środowiska.

Najważniejsze zmiany

Flatpak, rozwiązanie do tworzenia sandboksów dla Linuksa, dostało poprawki znacząco zwiększające jego stabilność. Społeczność zwróciła również uwagę na problemy z dźwiękiem, dlatego wystosowana została stosowna poprawka naprawiają błąd o numerze 445523. Dodatkowo naprawiono opcje widoku okna dialogowego zapisywania plików.

Aktualizacja środowiska zawiera też szereg poprawek błędów, który mogły powodować awarię KWin. Użytkownikom zdarzało się narzekać na zawieszanie aplikacji podczas odłączania monitora czy kłopoty z funkcjonowaniem przy wybranych ustawieniach Plasmy. To jednak nie wszystko, co zostało naprawione – pełna lista zmian, zawierająca dziesiątki naprawionych błędów, znajduje się na oficjalnej stronie wydania.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *