Putin wydał ,,dekret”. Chodzi o zagraniczne programy antywirusowe

Władimir Putin podpisał dekret o dodatkowych środkach zapewniających bezpieczeństwo informacji – donosi ukraińska agencja prasowa Ukrainform. W dokumencie znalazł się zapis o zakazie używania programów antywirusowych zachodnich firm.

Dokument został opublikowany na rządowym rosyjskim portalu informacji prawnych. Zgodnie z postanowieniami dekretu, od 1 stycznia 2025 r. rosyjskie agencje rządowe oraz firmy nie będą mogły korzystać z programów antywirusowych tworzonych w “nieprzyjaznych krajach”.

Oznacza to, że zakazem zostaną objęci tacy producenci oprogramowania jak amerykańskie NortonLifeLock Inc. i McAfee czy fińskie F-Secure Corporation. Dokument podpisany przez Putina określa ponadto, że w każdym dziale, instytucji i organizacji zostaną stworzone specjalne jednostki bezpieczeństwa.

NortonLifeLock Inc. jest producentem popularnego oprogramowania Norton AntiVirus. Chroni on pliki na komputerze oraz pocztę elektroniczną i komunikatory, usuwając automatycznie robaki, wirusy i trojany. Nowe wersje umożliwiają też wykrywanie niebezpiecznego oprogramowania szpiegującego, za pomocą którego cyberprzestępcy mogą poznać m.in. nasze dane do logowania w internetowym serwisie transakcyjnym.

F-Secure Corporation z siedzibą w Helsinkach odpowiada za tworzenie programu antywirusowego F-Secure oraz świadczy usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa. Produkty tej firmy są dostępne od 2006 r. w Polsce.

McAfee to z kolei popularny program antywiruswy produkowany przez przedsiębiorstwo założone przez amerykańskiego programistę Johna McAfee. 12 lat temu firma została przejęta przez Intela, który stał się jej większościowym udziałowcem wykupując akcje za łączną kwotę 7,68 mld dolarów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *