Strona Gazpromu zhackowana. Trwają ataki na całą rosyjską sieć

„Hej, Gazprom, chcecie zagrać w grę?” – zapytali haktywiści z grupy Anonymous i nie czekając na odpowiedź przeprowadzili atak na strony internetowe Gazpromu. Wojna z Rosją toczy się cały czas również w cyberprzestrzeni.

Ukraina ma za sobą miliony osób, które starają się pomóc krajowi dotkniętemu wojną. Każdy pomaga tak, jak może – żołnierze bohatersko walczą w kraju, państwa wprowadzają sankcje, które Rosja powinna odczuć bardzo dotkliwie, a miliony osób wysyłają pieniądze potrzebne na walkę z wrogiem. Wojna toczy się jednak również w sieci.

Anonymous zaatakowało Gazprom

Rosja już odczuwa konsekwencje swojej agresji na Ukrainę. Strony rosyjskiego parlamentu, Ministerstwa Obrony Narodowej doświadczyły „niespodziewanych” problemów, które przypadkowe nie były, bo stały za nimi ataki hakerów, którzy jak mogą, starają się pokrzyżować Rosjanom szyki. Teraz przyszła kolej na najbardziej rozpoznawaną rosyjską firmę – Gazprom.

Grupa haktywistów Anonymous przeprowadziła atak na strony internetowe Gazpromu. Chwilę wcześniej na ich twitterowym koncie znalazł się wpis „Hej, Gazprom, chcecie zagrać w grę?”.

Niedługo później przeprowadzono atak na strony internetowe Gazpromu.

Anonymous przesyła pozdrowienia Putinowi

Na YouTubie znalazł się również filmik skierowany specjalnie do Władimira Putina, w którym grupa Anonymous informuje o przejęciu najważniejszych kanałów informacyjnych i stron istotnych dla Rosji. Kolektyw ostrzega, że działania Putina nie zostaną zapomniane i jest już za późno, żeby „się ich spodziewać”, ponieważ oni już działają.

Powstał nawet specjalny kanał na Discordzie, na którym podawane są informacje dotyczące kolejnych ataków. W internecie publikowane są listy rosyjskich stron, które nie zostały jeszcze zhakowane. Wszystkich zachęca się do dołączania do działań hakerskich, by walczyć z rosyjską dezinformacją i propagandą.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *