Sukces ukraińskiego wojska. Zdobyli rzadki rosyjski radar

W trakcie wojny w Ukrainie Rosja porzuciła na pastwę ukraińskich żołnierzy sporo różnorodnego sprzętu wojskowego, w tym cenne systemy radarowe. Do tej listy możemy dopisać właśnie kolejne urządzenie tego typu, czyli radar 1L271 Aistyonok, którym zapewne mocno zainteresuje się teraz zachodni wywiad.

Wojna w Ukrainie będzie doskonałą okazją dla zachodniego wywiadu do lepszego zapoznania się z różnorodnym sprzętem używanym obecnie przez armię Rosji. W trakcie konfliktu siły Putina porzuciły bowiem sporo wyposażenia, które trafia potem do ukraińskich żołnierzy i które w niektórych przypadkach zostanie też pewnie wnikliwie przeanalizowane na Zachodzie. W tym gronie znajdzie się pewnie system radarowy 1L271 Aistyonok.

1L271 Aistyonok

1L271 Aistyonok — rzadko widywany radar

Aistyonok to tzw. przeciwbateryjny radar rosyjskich sił zbrojnych służący do namierzania wrogiego ostrzału artyleryjskiego i jego kontrowania przy wykorzystaniu własnej artylerii. Jest to mobilna jednostka, która wykrywa cele z odległości 20 km (w tym także jednostki poruszające się po ziemi), może też namierzyć ostrzał z wrogich moździerzy z odległości 5 km. 1L271 Aistyonok wszedł do służby relatywnie niedawno, w 2008 r. i od tamtej pory był używany m.in. przez siły Rosji w Kaukazie Północnym. Jak widać, radar przerzucono też do Ukrainy, gdzie toczy się zacięty pojedynek między ukraińską i rosyjską artylerią.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *