Sukces ukraińskiego wojska. Zdobyli rzadki rosyjski radar

W trakcie wojny w Ukrainie Rosja porzuciła na pastwę ukraińskich żołnierzy sporo różnorodnego sprzętu wojskowego, w tym cenne systemy radarowe. Do tej listy możemy dopisać właśnie kolejne urządzenie tego typu, czyli radar 1L271 Aistyonok, którym zapewne mocno zainteresuje się teraz zachodni wywiad.

Wojna w Ukrainie będzie doskonałą okazją dla zachodniego wywiadu do lepszego zapoznania się z różnorodnym sprzętem używanym obecnie przez armię Rosji. W trakcie konfliktu siły Putina porzuciły bowiem sporo wyposażenia, które trafia potem do ukraińskich żołnierzy i które w niektórych przypadkach zostanie też pewnie wnikliwie przeanalizowane na Zachodzie. W tym gronie znajdzie się pewnie system radarowy 1L271 Aistyonok.

1L271 Aistyonok

1L271 Aistyonok — rzadko widywany radar

Aistyonok to tzw. przeciwbateryjny radar rosyjskich sił zbrojnych służący do namierzania wrogiego ostrzału artyleryjskiego i jego kontrowania przy wykorzystaniu własnej artylerii. Jest to mobilna jednostka, która wykrywa cele z odległości 20 km (w tym także jednostki poruszające się po ziemi), może też namierzyć ostrzał z wrogich moździerzy z odległości 5 km. 1L271 Aistyonok wszedł do służby relatywnie niedawno, w 2008 r. i od tamtej pory był używany m.in. przez siły Rosji w Kaukazie Północnym. Jak widać, radar przerzucono też do Ukrainy, gdzie toczy się zacięty pojedynek między ukraińską i rosyjską artylerią.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *