Sukces ukraińskiego wojska. Zdobyli rzadki rosyjski radar

W trakcie wojny w Ukrainie Rosja porzuciła na pastwę ukraińskich żołnierzy sporo różnorodnego sprzętu wojskowego, w tym cenne systemy radarowe. Do tej listy możemy dopisać właśnie kolejne urządzenie tego typu, czyli radar 1L271 Aistyonok, którym zapewne mocno zainteresuje się teraz zachodni wywiad.

Wojna w Ukrainie będzie doskonałą okazją dla zachodniego wywiadu do lepszego zapoznania się z różnorodnym sprzętem używanym obecnie przez armię Rosji. W trakcie konfliktu siły Putina porzuciły bowiem sporo wyposażenia, które trafia potem do ukraińskich żołnierzy i które w niektórych przypadkach zostanie też pewnie wnikliwie przeanalizowane na Zachodzie. W tym gronie znajdzie się pewnie system radarowy 1L271 Aistyonok.

1L271 Aistyonok

1L271 Aistyonok — rzadko widywany radar

Aistyonok to tzw. przeciwbateryjny radar rosyjskich sił zbrojnych służący do namierzania wrogiego ostrzału artyleryjskiego i jego kontrowania przy wykorzystaniu własnej artylerii. Jest to mobilna jednostka, która wykrywa cele z odległości 20 km (w tym także jednostki poruszające się po ziemi), może też namierzyć ostrzał z wrogich moździerzy z odległości 5 km. 1L271 Aistyonok wszedł do służby relatywnie niedawno, w 2008 r. i od tamtej pory był używany m.in. przez siły Rosji w Kaukazie Północnym. Jak widać, radar przerzucono też do Ukrainy, gdzie toczy się zacięty pojedynek między ukraińską i rosyjską artylerią.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *