Sukces ukraińskiego wojska. Zdobyli rzadki rosyjski radar

W trakcie wojny w Ukrainie Rosja porzuciła na pastwę ukraińskich żołnierzy sporo różnorodnego sprzętu wojskowego, w tym cenne systemy radarowe. Do tej listy możemy dopisać właśnie kolejne urządzenie tego typu, czyli radar 1L271 Aistyonok, którym zapewne mocno zainteresuje się teraz zachodni wywiad.

Wojna w Ukrainie będzie doskonałą okazją dla zachodniego wywiadu do lepszego zapoznania się z różnorodnym sprzętem używanym obecnie przez armię Rosji. W trakcie konfliktu siły Putina porzuciły bowiem sporo wyposażenia, które trafia potem do ukraińskich żołnierzy i które w niektórych przypadkach zostanie też pewnie wnikliwie przeanalizowane na Zachodzie. W tym gronie znajdzie się pewnie system radarowy 1L271 Aistyonok.

1L271 Aistyonok

1L271 Aistyonok — rzadko widywany radar

Aistyonok to tzw. przeciwbateryjny radar rosyjskich sił zbrojnych służący do namierzania wrogiego ostrzału artyleryjskiego i jego kontrowania przy wykorzystaniu własnej artylerii. Jest to mobilna jednostka, która wykrywa cele z odległości 20 km (w tym także jednostki poruszające się po ziemi), może też namierzyć ostrzał z wrogich moździerzy z odległości 5 km. 1L271 Aistyonok wszedł do służby relatywnie niedawno, w 2008 r. i od tamtej pory był używany m.in. przez siły Rosji w Kaukazie Północnym. Jak widać, radar przerzucono też do Ukrainy, gdzie toczy się zacięty pojedynek między ukraińską i rosyjską artylerią.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *