Te „osoby” szerzyły propagandę Putina w internecie. Stworzył je komputer

Serwisy Facebook i Twitter usunęły dwa konta „osób”, które w rzeczywistości nie istnieją. Ekspertom udało się ustalić, że ich sylwetki zostały wygenerowane przez oprogramowanie, a konta były wykorzystywane na potrzeby szerzenia propagandy.

Serwis NBC News opisuje ciekawy przypadek usunięcia dwóch kont z serwisów społecznościowych Facebook i Twitter. Vladimir Bondarenko – rzekomy bloger z Kijowa oraz Irina Kerimova – według oficjalnych informacji jego współpracowniczka, to postaci wygenerowane przez komputer, które tak naprawdę nie istnieją – wynika z informacji zdobytych przez dziennikarzy NBC News.

Jak udało się ustalić, ich konta były wykorzystywane, by rozpowszechniać krytykę wobec ukraińskiego rządu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, tak naturalnie wyglądające twarze mogą dziś zostać wygenerowane przez oprogramowanie. Świetnym przykładem jest serwis This Person Does Not Exist, gdzie po każdym odświeżeniu strony pojawia się nowy portret wygenerowany przez generatywną sieć zwaną w skrócie GAN.

GAN to w praktyce oprogramowanie związane z uczeniem maszynowym. W tym przypadku wykorzystywana jest sieć neuronowa StyleGAN opracowana przez firmę Nvidia w 2018 roku, ale nie ma pewności, czy dokładnie to samo rozwiązanie zostało użyte w przypadku opisywanych kont w serwisach społecznościowych.

Jak sugeruje Ben Collins z NBC News, w przypadku opisywanych wizerunków w oczy rzucają się dwie cechy typowe dla portretów generowanych przez komputer. Na „zdjęciu” mężczyzny chodzi o specyficzne, mało naturalne zakrzywienie ucha, z kolei kobieta ma dwa różne kolczyki, a to sytuacja mało prawdopodobna w realnym świecie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *