Te „osoby” szerzyły propagandę Putina w internecie. Stworzył je komputer

Serwisy Facebook i Twitter usunęły dwa konta „osób”, które w rzeczywistości nie istnieją. Ekspertom udało się ustalić, że ich sylwetki zostały wygenerowane przez oprogramowanie, a konta były wykorzystywane na potrzeby szerzenia propagandy.

Serwis NBC News opisuje ciekawy przypadek usunięcia dwóch kont z serwisów społecznościowych Facebook i Twitter. Vladimir Bondarenko – rzekomy bloger z Kijowa oraz Irina Kerimova – według oficjalnych informacji jego współpracowniczka, to postaci wygenerowane przez komputer, które tak naprawdę nie istnieją – wynika z informacji zdobytych przez dziennikarzy NBC News.

Jak udało się ustalić, ich konta były wykorzystywane, by rozpowszechniać krytykę wobec ukraińskiego rządu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, tak naturalnie wyglądające twarze mogą dziś zostać wygenerowane przez oprogramowanie. Świetnym przykładem jest serwis This Person Does Not Exist, gdzie po każdym odświeżeniu strony pojawia się nowy portret wygenerowany przez generatywną sieć zwaną w skrócie GAN.

GAN to w praktyce oprogramowanie związane z uczeniem maszynowym. W tym przypadku wykorzystywana jest sieć neuronowa StyleGAN opracowana przez firmę Nvidia w 2018 roku, ale nie ma pewności, czy dokładnie to samo rozwiązanie zostało użyte w przypadku opisywanych kont w serwisach społecznościowych.

Jak sugeruje Ben Collins z NBC News, w przypadku opisywanych wizerunków w oczy rzucają się dwie cechy typowe dla portretów generowanych przez komputer. Na „zdjęciu” mężczyzny chodzi o specyficzne, mało naturalne zakrzywienie ucha, z kolei kobieta ma dwa różne kolczyki, a to sytuacja mało prawdopodobna w realnym świecie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *