Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Twój e-PIT – czym jest i jakie oferuje możliwości?

Jeszcze kilka lat temu roczne zeznanie podatkowe większości kojarzyć się mogło ze żmudnym wypełnianiem papierowych formularzy lub długimi kolejkami w Urzędzie Skarbowym. Obecnie dostępnych jest wiele darmowych aplikacji do wypełniania PIT-ów, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez cały proces przygotowywania rocznych zeznań podatkowych i co ważne, umożliwiają ich złożenie w Urzędzie Skarbowym przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Istnieje jednak jeszcze wygodniejsze rozwiązanie do rozliczeń podatkowych – mowa o usłudze Twój e-PIT przygotowanej dla podatników przez Ministerstwo Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Czym jest Twój e-PIT i jakie udogodnienia oferuje przysłowiowemu Kowalskiemu?

Twój e-PIT to usługa wchodząca w skład e-Urzędu Skarbowego, w którym znajdziemy również wykaz mandatów karnych, numer rachunku do opłaty wymaganych podatków czy e-mikrofirmę do przygotowywania i wysyłania plików JPK. Dzięki Twój e-PIT uzyskujemy dostęp do naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej, która bazuje na danych przesłanych w formularzach PIT-11 oraz PIT-8C przez płatników.

Warto jednak zaznaczyć, że usługa kierowana jest do podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Ci będą zmuszeni przygotować zeznanie samodzielnie. Z poziomu Twój e-PIT możliwy jest podgląd formularza, jego pobranie i edycja, a także wysłanie drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Podatnik może oczywiście odrzucić proponowane rozliczenie i przygotować ręcznie własne.

Twój e-PIT – jak zalogować się do usługi?

Aby móc skorzystać z funkcji jakie daje usługa Twój e-PIT należy się do niej zalogować. Operacja ta nie jest skomplikowana i wykonać ją można na jeden z kilku sposobów.

Uruchom dowolną przeglądarkę internetową, przejdź na oficjalną stronę internetową e-Urzędu Skarbowego i kliknij przycisk e-Urząd Skarbowy – zaloguj się.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego

Kolejny krok to wybór sposobu logowania do e-Urzędu Skarbowego. Możliwa jest autoryzacja dostępu do systemu poprzez Login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna), aplikację mObywatel lub dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Wybór sposobu logowania do e-Urzędu Skarbowego

Po wybraniu jednej z metod musimy postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami i podać wszystkie wymagane do autoryzacji dane.

Twój e-PIT – jak podejrzeć deklarację i rozliczyć podatek przez internet?

W celu podglądu wstępnie przygotowanego dla nas formularza PIT, po poprawnym zalogowaniu się do usługi, klikamy opcję Złóż PIT.

Twój e-PIT

Następnie odszukujemy i klikamy przycisk Podgląd.

Twój e-PIT

Teraz na ekranie wyświetlona zostanie nasza deklaracja podatkowa za ubiegły rok. Użytkownik może skorzystać z podglądu uproszczonego i pełnego.

Twój e-PIT – podgląd zeznania PIT

Po wstępnym zapoznaniu się z wygenerowanym automatycznie dla nas PIT-em możemy go zaakceptować i przesłać elektronicznie do Urzędu Skarbowego lub odrzucić, jeśli chcielibyśmy samodzielnie przygotować rozliczenia. Wystarczy, że klikniemy jedną z dostępnych w tym celu opcji.

Twój e-PIT – akceptacja lub odrzucenie rozliczenia

To nie koniec możliwości jakie przygotowało dla nas ministerstwo w usłudze Twój e-PIT. Jeśli zaistnieje potrzeba modyfikacji naszej deklaracji nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać do niej przychody i koszty, które nie zostały w rozliczeniu uwzględnione, jak również zdefiniować dodatkowe ulgi i odliczenia. Twój e-PIT pozwala podejrzeć dokumenty źródłowe, na bazie których zostało przygotowane zeznanie podatkowe. Co więcej, usługa umożliwia przeprowadzenie rozliczenia indywidualnie oraz wspólnie z małżonkiem. Nie zabrakło także opcji dla osób samodzielnie wychowujących dzieci.

Twój e-PIT – sam wyśle deklaracje do US

Usługa Twój e-PIT to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują na etacie i nie dysponują odpowiednią wiedzą, aby samemu przygotować roczne zeznanie podatkowe. Stanowi ona także ciekawą alternatywę dla standardowych aplikacji do rozliczania podatku PIT. Warto także pamiętać, że na rozliczenie PIT-u mamy czas do 2 maja br.

Jeśli do tego czasu nie odrzucimy dostępnego w usłudze zeznania i nie wyślemy do Urzędu Skarbowego samodzielnie przygotowanego PIT-u to usługa domyślnie zaakceptuje proponowany formularz i prześle go online do odpowiedniego organu skarbowego. Takie rozwiązanie pozwala uchronić podatników przed ewentualną karą za nieterminowe rozliczenie podatkowe.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *