Coraz więcej cyberataków w Polsce. Zareagował Premier

W Polsce odnotowuje się coraz więcej ataków hakerskich skierowanych przeciwko rządowi i podmiotom użyteczności publicznej. W przypadku wybranych branż, eksperci informują o tysiącach incydentów każdego tygodnia. Z uwagi na zagrożenie – zareagował premier Morawiecki.

Na problem nasilających się incydentów w cyberprzestrzeni zwraca uwagę Check Point Research. Z komunikatu prasowego firmy wynika, że w ciągu roku ilość ataków hakerskich zwiększyła się o 500 proc. (z 643 zdarzeń w na początku 2022 r. do 3 459). Jednocześnie jest to wartość powyżej średniej w ujęciu globalnym, która wynosi 1 240 incydentów. Intensyfikacja zagrożeń w cyberprzestrzeni zmusiła polski rząd do przedłużenia terminu obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO i CHARLIE.

Celem ataków często jest krytyczna infrastruktura

Na całym świecie 34 proc. firm z branży naftowej i gazowniczej, będącej częścią infrastruktury krytycznej mierzyło się z problemem przejęcia sterowania systemów sterowania i zarządzania przez hakerów – informuje Check Point Research. Do przeprowadzania ataków wykorzystywano interfejsy programowania aplikacji (API), które służą do komunikacji między oprogramowaniem a sprzętem. Z kolei w Polsce, eksperci zwracają uwagę, że 14 proc. wszystkich ataków w cyberprzestrzeni dotyczyły sektora energetycznego.

Skala ataków na organizacje w Polsce.

W reakcji na rosnące zagrożenie dotyczące ataków w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2023 r. (do godz. 23:59) obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia CHARLIE. “Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – informuje MSWiA cytowane przez PAP.

Trzeci z czterech stopień CHARLIE dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. BRAVO odnosi się natomiast do przewidywania zagrożenia o charakterze terrorystycznym, jednak bez konkretnego wskazania jego celu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *