Coraz więcej cyberataków w Polsce. Zareagował Premier

W Polsce odnotowuje się coraz więcej ataków hakerskich skierowanych przeciwko rządowi i podmiotom użyteczności publicznej. W przypadku wybranych branż, eksperci informują o tysiącach incydentów każdego tygodnia. Z uwagi na zagrożenie – zareagował premier Morawiecki.

Na problem nasilających się incydentów w cyberprzestrzeni zwraca uwagę Check Point Research. Z komunikatu prasowego firmy wynika, że w ciągu roku ilość ataków hakerskich zwiększyła się o 500 proc. (z 643 zdarzeń w na początku 2022 r. do 3 459). Jednocześnie jest to wartość powyżej średniej w ujęciu globalnym, która wynosi 1 240 incydentów. Intensyfikacja zagrożeń w cyberprzestrzeni zmusiła polski rząd do przedłużenia terminu obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO i CHARLIE.

Celem ataków często jest krytyczna infrastruktura

Na całym świecie 34 proc. firm z branży naftowej i gazowniczej, będącej częścią infrastruktury krytycznej mierzyło się z problemem przejęcia sterowania systemów sterowania i zarządzania przez hakerów – informuje Check Point Research. Do przeprowadzania ataków wykorzystywano interfejsy programowania aplikacji (API), które służą do komunikacji między oprogramowaniem a sprzętem. Z kolei w Polsce, eksperci zwracają uwagę, że 14 proc. wszystkich ataków w cyberprzestrzeni dotyczyły sektora energetycznego.

Skala ataków na organizacje w Polsce.

W reakcji na rosnące zagrożenie dotyczące ataków w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2023 r. (do godz. 23:59) obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia CHARLIE. “Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – informuje MSWiA cytowane przez PAP.

Trzeci z czterech stopień CHARLIE dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. BRAVO odnosi się natomiast do przewidywania zagrożenia o charakterze terrorystycznym, jednak bez konkretnego wskazania jego celu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *