Coraz więcej cyberataków w Polsce. Zareagował Premier

W Polsce odnotowuje się coraz więcej ataków hakerskich skierowanych przeciwko rządowi i podmiotom użyteczności publicznej. W przypadku wybranych branż, eksperci informują o tysiącach incydentów każdego tygodnia. Z uwagi na zagrożenie – zareagował premier Morawiecki.

Na problem nasilających się incydentów w cyberprzestrzeni zwraca uwagę Check Point Research. Z komunikatu prasowego firmy wynika, że w ciągu roku ilość ataków hakerskich zwiększyła się o 500 proc. (z 643 zdarzeń w na początku 2022 r. do 3 459). Jednocześnie jest to wartość powyżej średniej w ujęciu globalnym, która wynosi 1 240 incydentów. Intensyfikacja zagrożeń w cyberprzestrzeni zmusiła polski rząd do przedłużenia terminu obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO i CHARLIE.

Celem ataków często jest krytyczna infrastruktura

Na całym świecie 34 proc. firm z branży naftowej i gazowniczej, będącej częścią infrastruktury krytycznej mierzyło się z problemem przejęcia sterowania systemów sterowania i zarządzania przez hakerów – informuje Check Point Research. Do przeprowadzania ataków wykorzystywano interfejsy programowania aplikacji (API), które służą do komunikacji między oprogramowaniem a sprzętem. Z kolei w Polsce, eksperci zwracają uwagę, że 14 proc. wszystkich ataków w cyberprzestrzeni dotyczyły sektora energetycznego.

Skala ataków na organizacje w Polsce.

W reakcji na rosnące zagrożenie dotyczące ataków w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2023 r. (do godz. 23:59) obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia CHARLIE. “Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – informuje MSWiA cytowane przez PAP.

Trzeci z czterech stopień CHARLIE dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. BRAVO odnosi się natomiast do przewidywania zagrożenia o charakterze terrorystycznym, jednak bez konkretnego wskazania jego celu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *