Ukraina przejęła więcej czołgów i pojazdów od Rosji niż sama wyprodukowała! Naprawa i modernizacja zdobycznych sprzętów trwa

Chociaż Ukraina ma swój sektor zbrojeniowy i firmy odpowiedzialne za jego rozbudowywanie (bojowy wóz piechoty Kewlar-E jest tego świetnym przykładem), to podczas trwającej wojny w Rosji doszło do nietypowego momentu. Oficjalnie poinformowano, że Ukraina przejęła więcej czołgów i pojazdów od Rosji przez ostatnie 8 dni, niż sama wyprodukowała w ciągu ostatnich ośmiu lat. Zamiast je porzucać czy zostawiać w hangarach, rozpocznie ich remontowanie i przystosowywanie.

Wojna rządzi się własnymi prawami, a świetnym tego przykładem jest klejnot ukraińskiej marynarki Hetman Sahaidachny, którego Ukraina sama zatopiła. Wszystko po to, aby nie wpadł w ręce Rosjan. Obrońcy jednocześnie nie mają oporów przed przejmowaniem wrogich czołgów, pojazdów czy wyrzutni kołowych i gąsienicowych, co poprawia nie tylko ich morale, ale też zapewnia świetną okazję inżynierom na zgłębienie tajemnic rosyjskiego sprzętów, a przede wszystkim znacząco zwiększa siłę bojową Ukraińców.

Ta sytuacja pokazuje ogromną przewagę obrońców, bo teraz Ukraina ma niebywałą możliwość zrobienia tego, za co wywiady innych mocarstw muszą słono płacić, co tyczy się przejmowania wrogiego sprzętu w czasie pokoju dla poznania jego słabych i mocnych stron. Chociaż historia zna przypadki, że taka praktyka nie zawsze popłaca przez ukryte ładunki wybuchowe, czy specjalnie umieszczone wirusy w oprogramowaniu, to Rosjanie na ewentualność porzucania sprzętu ewidentnie nie byli przygotowani. Przynajmniej w pierwszym tygodniu wojny.

Rosyjskie sprzęty i wyposażenie na służbie Ukrainy

Przechodząc jednak do najważniejszego, wszystko opiera się o oświadczenie Ołeksija Reznikowa, czyli Ministra Obrony Ukrainy. Ten stwierdził, że:

Ukraińskie Siły Zbrojne zdobyły w ciągu 8 dni więcej czołgów i maszyn pancernych niż otrzymały w ciągu ostatnich 8 lat z ukraińskiego przemysłu obronnego. Zniszczony rosyjski sprzęt pancerny można liczyć nie jednostkami, ale batalionami i brygadami. Nasi obrońcy przechwycili kilka samochodów z pociskami dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych, którymi mieli ostrzeliwać nasze miasta. Wszystkie te pociski będą „zwrócone” wrogowi [wystrzelone w stronę wroga].

Wśród zdobycznego sprzętu znajdują się pojazdy Tigr, wyrzutnie BM-21 Grad, wyrzutnie pocisków termobarycznych TOS-1A „Sołncepiok”, wszelkiego rodzaju czołgi, działa samobieżne i oczywiście sama amunicja, a w tym pociski rakietowe.

Sama amunicja może być wykorzystywana praktyczne z marszu przez Siły Zbrojne Ukrainy, jak zresztą również część pojazdów, ale pracujące pełną parą zakłady produkcyjno-remontowe np. we Lwowie ciągle zajmują się naprawą zdobytych sprzętów oraz przystosowaniem do użytku przez Ukraińców poprzez m.in. wymianę instalacji łączności.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *