Ukraina z powodzeniem odpiera ataki rosyjskich hakerów

Rosyjscy hakerzy nadal atakują strony internetowe ukraińskich władz, a także wysyłają niebezpieczne wiadomości do mieszkańców kraju w celu kradzieży ich danych osobowych – informuje agencja prasowa Ukrinform. W komunikacie zaznaczono, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa skutecznie odpierają te ataki.

Rosyjscy hakerzy wykorzystują przy atakach na Ukrainę dwie główne metody. Pierwszą z nich są kampanie pishingowe. Druga polega natomiast na wysyłce złośliwego oprogramowania.

Wiadomości phishingowe mogą nawet trafić na osobiste adresy e-mail – osób publicznych lub wojska. Hakerzy wysyłają je, aby wykraść dostępy do kont w sieciach społecznościowych oraz w imieniu [zaatakowanej] osoby, aby opublikować wezwania do złożenia broni lub inną rosyjską treść propagandową – wyjaśnia cytowany przez agencję Ukrinform Jurij Szczigol, szef Państwowej Służby ds. Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

Podkreślił, że w obecnej sytuacji bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zachowanie jak największej czujności i przestrzeganie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Szczigol wskazał jednocześnie, że Ukraina skutecznie odpiera cyberataki wroga. Dołączyli do nas najlepsi ukraińscy specjaliści, pomaga nam też cała międzynarodowa społeczność cybernetyczna. Ukraina nigdy nie miała takiego wsparcia i takiego poziomu wiedzy w dziedzinie cyberobrony – powiedział.

Dodał, że Ukraina przygotowywała się do możliwych ataków hakerskich na długo przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę i w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła środki związane z cyberbezpieczeństwem. Według Szczigola Moskwa przyjęła w przestrzeni cyfrowej podobną strategię, jak na polu walki, której celem jest wyrządzenie Ukrainie jak największych szkód. Aby to zrobić, wykorzystuje zarówno duże zasoby, jak i wszelkie możliwe środki – stwierdził.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *