Ukraińscy specjalsi zniszczyli najnowszy rosyjski system przeciwlotniczy S-300

S-300 były najpierw radzieckie, a następnie rosyjskie i mimo swoich korzeni, nadal są wykorzystywane na służbie dzięki regularnym modyfikacjom. Te systemy rakietowe dalekiego zasięgu typu ziemia-powietrze zostały opracowane na potrzeby obrony przed samolotami i pociskami manewrującymi, więc są z oczywistych względów obecne w Ukrainie. Może więc tylko cieszyć, że wedle najnowszych doniesień z frontu ukraińskie siły specjalne zniszczyły ten najnowszy rosyjski system przeciwlotniczy S-300.

Najnowszy rosyjski system przeciwlotniczy S-300 zniszczony i przechwycony

Ukraińskie Dowództwo Sił Operacji Specjalnych „pochwaliło się” na swoim profilu zdjęciem przedstawiającym zniszczone stanowisko kierowania ogniem 30N6. To najpewniej element rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-300PMU-2 Favorit, czyli jednego z najnowszych wariantów S-300, które obecnie znajdują się na służbie.

Wchodząc w szczegóły, ta część systemu S-300 zdecydowanie należy do rodziny 5N63/30N6, która to z kolei jest stosowana w różnych wersjach systemów S-300P/PMU-2. Najpewniej to element 30N6E2 należący do systemu S-300PMU-2 Favorit, który jest połączeniem w jednym zarówno samego stanowiska dowodzenia, jak i wysoko zautomatyzowanej stacji radiolokacyjnej.

Odpowiada więc zarówno za przechwytywanie, jak i automatyczne śledzenie celów, ich identyfikowane oraz klasyfikowanie z nadawaniem priorytetu zestrzelenia przez naprowadzane przez nią pociski z półaktywnymi głowicami. Chociaż w wiadomości od obrońców brakuje informacji co do okoliczności zniszczenia tego systemu, jak również jego lokalizacji, to samo zdjęcie zdradza bardzo wiele. Brak szczegółów obudził jednak głosy wątpliwości, czy aby to na pewno rosyjski, a nie w rzeczywistości inscenizowany, ukraiński sprzęt.

Widać, że atak ukraińskich sił na rosyjski oddział z tym systemem został przeprowadzony w ramach zasadzki. Rosjanie nie mogli się niczego spodziewać, bo radar znajduje się w pozycji złożonej (nie był uruchomiony), a drabinka pozostała wysunięta. W ramach ataku zdecydowanie wykorzystano pociski, które spowodowały pożar (widać to po stanie kabiny i radaru), a następnie ostrzelano kabinę z broni małokalibrowej. Mimo tak daleko zakrojonych zniszczeń ta część systemu S-300 powinna odpowiedzieć na wiele pytań co do technologii stosowanej przez Rosjan.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *