Unia Europejska stworzy wyspy energetyczne. Jedna ma powstać w Polsce!

Wiele państw i organizacji skupia się aktualnie na dekarbonizacji różnych aspektów naszego życia, by zmniejszyć ilość zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. Jednym z pomysłów na to mają być wyspy energetyczne współtworzone w ramach unijnego projektu SERENE. Inicjatywa obejmie również Polskę, o czym poinformowała firma Energa.

Polskie przedsiębiorstwo skupione na wytwarzaniu i dystrybucji prądu do wielu gospodarstw domowych na terenie naszego kraju jest jednym z beneficjentów wspomnianego projektu, który zakłada wykorzystanie dostępnych OZE (odnawialne źródła energii). Pozwolić ma to na lepsze zarządzanie energią – zarówno elektryczną, jak i cieplną – wykorzystywaną przez lokalne społeczności. Pomóc mają w tym zintegrowane wyspy energetyczne powstające na terenie trzech państw UE.

Chodzi o Danię (gmina Skanderborg), Holandię (gmina Olst) i właśnie Polskę, a konkretnie gminę Przywidz w województwie pomorskim. Projekt SERENE, współfinansowany z programu UE Horyzont 2020, zakłada połączenie wielu nośników energii poprzez ich „inteligentne sterowanie i bilansowanie”. Ma to w założeniu pomóc lepiej wykorzystać dostępne zasoby oraz w wydajniejszy sposób operować źródłami energii odnawialnej.

W informacji prasowej znalazła się wspominka o m.in. pompach ciepła, ładowarkach pojazdów elektrycznych i ich sterowaniu z uwzględnieniem chwilowej podaży energii z lokalnych OZE (fotowoltaika czy farmy wiatrowe). Podkreślono jednocześnie, że w przypadku każdej wyspy system zarządzania i sterowania będzie opracowywany indywidualnie, by jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby i już istniejącą infrastrukturę.

Do tej pory w „zielonej transformacji” skupiano się przede wszystkim na większych miastach i przemyśle ciężkim, podczas gdy to lokalne społeczności są odpowiedzialne za znaczne ilości zużycia energii. Ważne jest, aby wprowadzać zmiany, tak aby ich konsumpcja była bardziej ekologiczna i wydajna. Ponadto skupienie się na kwestiach lokalnych zwiększa świadomość i poziom zaangażowania obywateli na rzecz „zielonej transformacji”.

Podkreśla Birgitte Bak-Jensen, koordynatorka projektu z Uniwersytetu w Aalborgu. Nie zdradzono jeszcze konkretów, ale z informacji opublikowanej na stronie firmy wynika, że po zaprezentowano szczegółów projektu SERENE do udziału zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Przywidz. Inicjatywa wystartowała w maju 2021 r. i potrwa 48 miesięcy. Jej całkowity budżet to 5 mln euro, czyli blisko 23,3 mln zł.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *