Uwaga na fałszywe zbiórki dla Ukraińców. Oszuści chcą Was okraść!

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że organizowane są różne zbiórki z pomocą dla tego kraju. Niestety do akcji wkroczyli także oszuści, którzy podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść ofiary. Zachowajcie czujność oraz zobaczcie, gdzie znaleźć zweryfikowane zbiórki dla Ukraińców.

Obecnie organizowanych jest wiele zbiórek z pomocą dla Ukrainy. W tym celu uruchomiono mnóstwo akcji, które można wspomóc finansowo. Niestety fakt ten wykorzystują również oszuści, którzy podszywają się pod organizacje pomocowe, a w rzeczywistości ich celem jest kradzież pieniędzy.

Przed oszustami podszywającymi się pod zbiórki przestrzega CERT Polska. Poniżej widzicie dwa przykłady takich przekrętów. Pierwsza z nich jest kopią prawdziwej akcji ze strony Pomagam. Oszuści umieścili ją we własnej domenie i z pewnością podmienili także numery rachunków bankowych do wpłat. Drugi przykład powiązany jest z dotacjami poprzez kryptowaluty.

Pamiętajcie, aby zachować czujność, bo podobnych oszustw w najbliższym czasie na pewno będzie sporo. Wiarygodną listę zbiórek znajdziecie na stronie rządowej pod adresem pomagamukrainie.gov.pl.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.