Uwaga na fałszywe zbiórki dla Ukraińców. Oszuści chcą Was okraść!

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że organizowane są różne zbiórki z pomocą dla tego kraju. Niestety do akcji wkroczyli także oszuści, którzy podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść ofiary. Zachowajcie czujność oraz zobaczcie, gdzie znaleźć zweryfikowane zbiórki dla Ukraińców.

Obecnie organizowanych jest wiele zbiórek z pomocą dla Ukrainy. W tym celu uruchomiono mnóstwo akcji, które można wspomóc finansowo. Niestety fakt ten wykorzystują również oszuści, którzy podszywają się pod organizacje pomocowe, a w rzeczywistości ich celem jest kradzież pieniędzy.

Przed oszustami podszywającymi się pod zbiórki przestrzega CERT Polska. Poniżej widzicie dwa przykłady takich przekrętów. Pierwsza z nich jest kopią prawdziwej akcji ze strony Pomagam. Oszuści umieścili ją we własnej domenie i z pewnością podmienili także numery rachunków bankowych do wpłat. Drugi przykład powiązany jest z dotacjami poprzez kryptowaluty.

Pamiętajcie, aby zachować czujność, bo podobnych oszustw w najbliższym czasie na pewno będzie sporo. Wiarygodną listę zbiórek znajdziecie na stronie rządowej pod adresem pomagamukrainie.gov.pl.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *