Uwaga na QakBot! Hakerzy rozsyłają linki do złośliwego oprogramowania

QakBot znowu daje o sobie znać. Ruszyła nowa kampania, której celem jest infekcja urządzeń z użyciem złośliwego oprogramowania. W tym celu hakerzy wysyłają wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do malware. Przy okazji “zapewniają”, że przesłane pliki Microsoft Office są bezpieczne.

Jest to złośliwe oprogramowanie, które cyberprzestępcy rozsyłali już w zeszłym roku. Zagrożenie powraca, o czym raportuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Schemat nowego ataku jest bardzo podobny do tego poprzedniego.

Hakerzy ponownie rozsyłają linki do QakBot z użyciem dokumentów pakietu Microsoft Office. Pliki trafiające na skrzynki ofiar mają być rzekomo “bezpieczne”, o czym oszuści zapewniają z użyciem specjalnych grafik. W rzeczywistości jest to pułapka, bo odnośniki prowadzą do archiwów ze złośliwym kodem.

Ofiara po rozpakowaniu paczki zip i uruchomieniu pliku zachęcana jest do włączenia makr. To natomiast spowoduje zainfekowanie urządzenia. Pamiętajcie, aby otwierać pliki pochodzące tylko z zaufanych źródeł. W przeciwnym wypadku możecie paść ofiarą przekrętu, jak tego opisanego w tym artykule.

Microsoft doskonale wie, że makra z pakietu Office wykorzystywane są przez cyberprzestępców. Dlatego niedawno firma poinformowała, że zamierza wyłączyć obsługę takich elementów pobieranych z internetu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *