Uwaga na QakBot! Hakerzy rozsyłają linki do złośliwego oprogramowania

QakBot znowu daje o sobie znać. Ruszyła nowa kampania, której celem jest infekcja urządzeń z użyciem złośliwego oprogramowania. W tym celu hakerzy wysyłają wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do malware. Przy okazji “zapewniają”, że przesłane pliki Microsoft Office są bezpieczne.

Jest to złośliwe oprogramowanie, które cyberprzestępcy rozsyłali już w zeszłym roku. Zagrożenie powraca, o czym raportuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Schemat nowego ataku jest bardzo podobny do tego poprzedniego.

Hakerzy ponownie rozsyłają linki do QakBot z użyciem dokumentów pakietu Microsoft Office. Pliki trafiające na skrzynki ofiar mają być rzekomo “bezpieczne”, o czym oszuści zapewniają z użyciem specjalnych grafik. W rzeczywistości jest to pułapka, bo odnośniki prowadzą do archiwów ze złośliwym kodem.

Ofiara po rozpakowaniu paczki zip i uruchomieniu pliku zachęcana jest do włączenia makr. To natomiast spowoduje zainfekowanie urządzenia. Pamiętajcie, aby otwierać pliki pochodzące tylko z zaufanych źródeł. W przeciwnym wypadku możecie paść ofiarą przekrętu, jak tego opisanego w tym artykule.

Microsoft doskonale wie, że makra z pakietu Office wykorzystywane są przez cyberprzestępców. Dlatego niedawno firma poinformowała, że zamierza wyłączyć obsługę takich elementów pobieranych z internetu.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.