Uwaga na QakBot! Hakerzy rozsyłają linki do złośliwego oprogramowania

QakBot znowu daje o sobie znać. Ruszyła nowa kampania, której celem jest infekcja urządzeń z użyciem złośliwego oprogramowania. W tym celu hakerzy wysyłają wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do malware. Przy okazji „zapewniają”, że przesłane pliki Microsoft Office są bezpieczne.

Jest to złośliwe oprogramowanie, które cyberprzestępcy rozsyłali już w zeszłym roku. Zagrożenie powraca, o czym raportuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Schemat nowego ataku jest bardzo podobny do tego poprzedniego.

Hakerzy ponownie rozsyłają linki do QakBot z użyciem dokumentów pakietu Microsoft Office. Pliki trafiające na skrzynki ofiar mają być rzekomo „bezpieczne”, o czym oszuści zapewniają z użyciem specjalnych grafik. W rzeczywistości jest to pułapka, bo odnośniki prowadzą do archiwów ze złośliwym kodem.

Ofiara po rozpakowaniu paczki zip i uruchomieniu pliku zachęcana jest do włączenia makr. To natomiast spowoduje zainfekowanie urządzenia. Pamiętajcie, aby otwierać pliki pochodzące tylko z zaufanych źródeł. W przeciwnym wypadku możecie paść ofiarą przekrętu, jak tego opisanego w tym artykule.

Microsoft doskonale wie, że makra z pakietu Office wykorzystywane są przez cyberprzestępców. Dlatego niedawno firma poinformowała, że zamierza wyłączyć obsługę takich elementów pobieranych z internetu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *