SMS-y do losowych Rosjan. Stoją za tym polscy programiści

Strona 1920.in umożliwiająca wysyłanie SMS-ów i maili do przypadkowych osób z Rosji została stworzona przez polskich programistów – informuje amerykański dziennik „The Wall Street Journal”. Narzędzie ma służyć przełamaniu kremlowskiej cenzury na temat wojny w Ukrainie.

Strona generująca numery i adresy e-mail do losowych Rosjan została uruchomiona 6 marca. „Strona została stworzona przez grupę polskich programistów, którzy uzyskali około 20 milionów numerów telefonów komórkowych i blisko 140 milionów adresów e-mail należących do rosyjskich osób i firm” – czytamy na łamach „WSJ”.

Narzędzie umożliwia wysyłanie wcześniej przygotowanej wiadomości w języku rosyjskim. Jak pisaliśmy na łamach naszego serwisu, treść komunikatu przygotowanego przez polskich programistów brzmi następująco:

„Drodzy Rosjanie, wasze media są cenzurowane. Kreml kłamie. Tysiące waszych żołnierzy i ukraińskich braci ginie na Ukrainie. Dowiedzcie się prawdy w bezpłatnym internecie i aplikacji Telegram. Czas obalić dyktatora Putina!”.

„WJS” zwraca uwagę, że nazwa strony 1920.in nawiązuje do daty wojny polsko-bolszewickiej. Squad303, czyli nazwa grupy, odnosi się natomiast do słynnego Dywizjonu 303, który wsławił się podczas II wojny światowej w Bitwie o Anglię.

Według jednego z przedstawicieli grupy od początku istnienia serwisu wysłano prawie 7 milionów wiadomości SMS i 2 miliony e-maili. „Naszym celem było przebicie się przez cyfrową ścianę putinowskiej cenzury i zapewnienie, aby Rosjanie nie byli całkowicie odcięci od świata i realiów tego, co Rosja robi na Ukrainie” – powiedział cytowany przez „WSJ” programista ze Squad303, proszący o zachowanie anonimowości.

Warto zwrócić uwagę, że SMS-y są wysyłane z naszych numerów, co oznacza, że możemy zostawić ślad w rejestrach rosyjskich operatorów. Z tego względu osoby chcące włączyć się w akcję Squad303 powinny pomyśleć o zaopatrzeniu się w nową i kupioną tylko do tego celu kartę SIM.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *