Blokada Instagrama w Rosji została aktywowana. Ruch spadł do zera

W nocy 13 marca rosyjscy dostawcy internetu zaczęli blokować dostęp do Instagrama. Jest to kolejny serwis społecznościowy po Facebooku i Twitterze, który został zakazany przez władze Rosji.

Po inwazji na Ukrainę Kreml stara się jak najbardziej ograniczyć obywatelom Federacji Rosyjskie dostęp do niekontrolowanego przez siebie medialnego przekazu. Najpierw zdecydowano się zablokować Twittera i Facebooka, a teraz przyszła pora na Instagrama.

Firma NetBlocks zajmująca się obserwowaniem ruchu w internecie poinformowała, że Instagram zaczął być blokowany przez największych rosyjskich dostawców internetu w niedzielę w nocy.

Oficjalnym powodem blokady jest decyzja firmy Meta na dopuszczenie mowy nienawiści wobec rosyjskich żołnierzy oraz prezydentów Rosji i Białorusi. Władze Rosji uważają, że Meta przyzwala na mowę nienawiści wobec wszystkich Rosjan, czemu zaprzeczyła amerykańska firma.

Instagram był trzecim najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Federacji Rosyjskiej. Miało z niego korzystać ok. 59 proc. obywateli. Dużo więcej niż z Twittera czy Facebooka.

Najpopularniejsze media społecznościowe w Rosji

Podobnie jak na całym świecie, z Instagrama korzystało wielu rosyjskich influencerów, dla których było to główne źródło dochodu. Jakiś czas temu wielką popularność w internecie zyskał film, w którym płacząca Rosjanka informuje swoich fanów, że nie będzie już mogła prowadzić swojego profilu na Instagramie.

Blokując serwisy firmy Meta Federacja Rosyjska nie tylko odcina obywateli od niezależnych źródeł informacji, ale może się też w ten sposób przygotowywać do odcięcia od światowego internetu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *