Blokada Instagrama w Rosji została aktywowana. Ruch spadł do zera

W nocy 13 marca rosyjscy dostawcy internetu zaczęli blokować dostęp do Instagrama. Jest to kolejny serwis społecznościowy po Facebooku i Twitterze, który został zakazany przez władze Rosji.

Po inwazji na Ukrainę Kreml stara się jak najbardziej ograniczyć obywatelom Federacji Rosyjskie dostęp do niekontrolowanego przez siebie medialnego przekazu. Najpierw zdecydowano się zablokować Twittera i Facebooka, a teraz przyszła pora na Instagrama.

Firma NetBlocks zajmująca się obserwowaniem ruchu w internecie poinformowała, że Instagram zaczął być blokowany przez największych rosyjskich dostawców internetu w niedzielę w nocy.

Oficjalnym powodem blokady jest decyzja firmy Meta na dopuszczenie mowy nienawiści wobec rosyjskich żołnierzy oraz prezydentów Rosji i Białorusi. Władze Rosji uważają, że Meta przyzwala na mowę nienawiści wobec wszystkich Rosjan, czemu zaprzeczyła amerykańska firma.

Instagram był trzecim najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Federacji Rosyjskiej. Miało z niego korzystać ok. 59 proc. obywateli. Dużo więcej niż z Twittera czy Facebooka.

Najpopularniejsze media społecznościowe w Rosji

Podobnie jak na całym świecie, z Instagrama korzystało wielu rosyjskich influencerów, dla których było to główne źródło dochodu. Jakiś czas temu wielką popularność w internecie zyskał film, w którym płacząca Rosjanka informuje swoich fanów, że nie będzie już mogła prowadzić swojego profilu na Instagramie.

Blokując serwisy firmy Meta Federacja Rosyjska nie tylko odcina obywateli od niezależnych źródeł informacji, ale może się też w ten sposób przygotowywać do odcięcia od światowego internetu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Bezpieczeństwo

Hakerzy wykorzystują technologię roamingu do śledzenia użytkowników

Według raportu Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto, hakerzy mają możliwość śledzenia ludzi na całym świecie poprzez wykorzystanie technologii roamingu w telefonach komórkowych. Istnieją luki w tej technologii, które umożliwiają lokalizowanie użytkowników na podstawie ich telefonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *