Vkontakte coś się pomyliło. Przypisuje ukraińskie miasta Rosji!

Rosyjski odpowiednik Facebooka, czyli serwis VKontakte zaczął klasyfikować większość ukraińskich miast – w tym Kijów czy Lwów – jako należące do Federacji Rosyjskiej.

Rosja planuje mieć swój McDonald’s czy własny Instagram. Warto zauważyć, że w tym kraju już działa tamtejszy zamiennik Facebooka, zarządzany niegdyś przez rosyjski odpowiednik Marka Zuckerberga. Mowa o serwisie VKontakte, który zaczął klasyfikować ukraińskie miasta jako rosyjskie.

Kremlowska dezinformacja nabiera na sile, a Rosja zaczyna przypominać zamkniętą z każdej strony Koreę Północną, w której propaganda osiągnęła apogeum już lata temu. Tym razem rosyjskie kłamstwa wylały się w serwisie VKontakte założonym przez Pawła Durowa. Platforma w 2014 roku została odebrana przedsiębiorcy i dziś jest zarządzana przez popleczników Putina. Trudno więc dziwić się, że i za jej pośrednictwem szerzona jest propaganda.

Serwis Nexta zauważył, że proputinowscy operatorzy VK zaczęli coś kombinować w obszarze geopolitycznym. Zaklasyfikowali bowiem wiele ukraińskich miast – w tym Kijów i Lwów – jako część terytoriów Federacji Rosyjskiej. We wpisie na Twitterze dodano również kilka zrzutów ekranu potwierdzających manipulację. Widać na nich, że informacja o lokalizacji ukraińskich miast pojawią się m.in. w historii aktywności użytkowników.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *