Wielki wyciek haseł z Polski. Kilka milionów kont zagrożonych

Ponad sześć milionów wierszy liczy dokument tekstowy, w którym znajdują się loginy i hasła do wielu różnych serwisów internetowych w Polsce. To prawdopodobnie jeden z największych wycieków jednorazowych w naszym kraju.

Na liście znajdują się loginy i hasła między innymi do platform pocztowych Wirtualnej Polski i Onetu (odpowiednio 12 i 28 tys.) oraz serwisów Allegro i x-kom (88 i 10 tys.). Jest także Facebook (119 tys.), ale też – co szczególnie niepokojące – mBank oraz ING (10 i 1,2 tys.). Wszystko wskazuje na to, że źródłem wycieków nie są opisywane serwisy, lecz jest to zbiór danych logowania uzyskanych w inny sposób.

Do sieci trafiły miliony loginów i haseł z Polski

Plik z loginami i hasłami został udostępniony na polskojęzycznym forum Cebulka przez użytkownika, który wcześniej nie wykazywał żadnej aktywności. Nie pojawiają się także żadne dodatkowe informacje, w związku z czym nie znamy szczegółów sprawy. Wygląda jednak na to, że wykradzione dane pochodzą z baz haseł zapisanych w przeglądarkach internetowych na komputerach ofiar.

Co ważne, nie są to jakieś stare hasła, ponieważ w bazie znajduje się sporo wpisów z liczbą 2023. Co gorsze, informująca o wycieku Zaufana Trzecia Strona twierdzi, że liczba ofiar w tym incydencie może przekraczać nawet 100 tys. Niestety na razie nie powstało jeszcze narzędzie, które pozwoliłoby upewnić się, że nasze konkretne dane są bezpieczne (najpewniej jednak niebawem się to zmieni).

Co robić? Jak żyć?

Plik nie został jednolicie sformatowany, co sprawia, że jego analizowanie i ustalanie szczegółów (dotyczących między innymi skali incydentu) jest mocno utrudnione. Póki co możemy tylko przyłączyć się do apelu Zaufanej Trzeciej Strony, by nie zapisywać haseł w przeglądarce, bo chociaż jest to wygodne, to zdecydowanie nie jest najbezpieczniejszą formą przechowywania danych logowania. Lepiej wykorzystać sprawdzony menedżer haseł.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *