Wielki wyciek haseł z Polski. Kilka milionów kont zagrożonych

Ponad sześć milionów wierszy liczy dokument tekstowy, w którym znajdują się loginy i hasła do wielu różnych serwisów internetowych w Polsce. To prawdopodobnie jeden z największych wycieków jednorazowych w naszym kraju.

Na liście znajdują się loginy i hasła między innymi do platform pocztowych Wirtualnej Polski i Onetu (odpowiednio 12 i 28 tys.) oraz serwisów Allegro i x-kom (88 i 10 tys.). Jest także Facebook (119 tys.), ale też – co szczególnie niepokojące – mBank oraz ING (10 i 1,2 tys.). Wszystko wskazuje na to, że źródłem wycieków nie są opisywane serwisy, lecz jest to zbiór danych logowania uzyskanych w inny sposób.

Do sieci trafiły miliony loginów i haseł z Polski

Plik z loginami i hasłami został udostępniony na polskojęzycznym forum Cebulka przez użytkownika, który wcześniej nie wykazywał żadnej aktywności. Nie pojawiają się także żadne dodatkowe informacje, w związku z czym nie znamy szczegółów sprawy. Wygląda jednak na to, że wykradzione dane pochodzą z baz haseł zapisanych w przeglądarkach internetowych na komputerach ofiar.

Co ważne, nie są to jakieś stare hasła, ponieważ w bazie znajduje się sporo wpisów z liczbą 2023. Co gorsze, informująca o wycieku Zaufana Trzecia Strona twierdzi, że liczba ofiar w tym incydencie może przekraczać nawet 100 tys. Niestety na razie nie powstało jeszcze narzędzie, które pozwoliłoby upewnić się, że nasze konkretne dane są bezpieczne (najpewniej jednak niebawem się to zmieni).

Co robić? Jak żyć?

Plik nie został jednolicie sformatowany, co sprawia, że jego analizowanie i ustalanie szczegółów (dotyczących między innymi skali incydentu) jest mocno utrudnione. Póki co możemy tylko przyłączyć się do apelu Zaufanej Trzeciej Strony, by nie zapisywać haseł w przeglądarce, bo chociaż jest to wygodne, to zdecydowanie nie jest najbezpieczniejszą formą przechowywania danych logowania. Lepiej wykorzystać sprawdzony menedżer haseł.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *