Wojna może zakłócić produkcję chipów. Ukraina jest głównym producentem surowca

Inwazja Rosji na Ukrainę może odbić się szerokim echem w światowym przemyśle półprzewodników i pogłębić obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw. Analitycy i producenci jednak studzą obawy.

Według szacunków firmy badawczej Techcet, Ukraina jest głównym producentem gazu neonowego stosowanego w laserach wykorystywanych w produkcji układów scalonych, a także dostarcza Stanom Zjednoczonym ponad 90 proc. neonu przeznaczonego do produkcji półprzewodników.

Inna firma badawcza TrendForce podaje, że Ukraina dostarcza prawie 70 proc. światowych zdolności produkcyjnych gazu neonowego. Analitycy również twierdzą, że konflikt ukraińsko-rosyjski może wpłynąć w pewnej skali na dostawy gazu szlachetnego. Dodają natomiast, że fabryki półprzewodników i dostawcy gazu zaczęły gromadzić zapasy już w 2014 roku, kiedy doszło do aneksji Krymu przez Rosję.

Problem dotyczy nie tylko Ukrainy. Około 35 proc. palladu, rzadkiego metalu również wykorzystywanego w półprzewodnikach, pochodzi z Rosji. Konflikt na pełną skalę potencjalnie zakłócający eksport tych pierwiastków, mógłby uderzyć w takich graczy jak Intel, który według JPMorgan pozyskuje około 50 proc. neonu z Europy Wschodniej.

Intel jednak studzi obawy. “Nie przewidujemy żadnego wpływu na nasz łańcuch dostaw” – przekazał Bloombergowi rzecznik firmy. “Nasza strategia posiadania zróżnicowanego, globalnego łańcucha dostaw minimalizuje ryzyko potencjalnych lokalnych przerw”.

Zdaniem JPMorgan, firmy w razie kłopotów mogą zwrócić się do Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady, aby zwiększyć dostawy. Trzeba zauważyć, że chociaż branża produkcji układów scalonych była w stanie poradzić sobie ze wzrostem cen neonu spowodowanym kryzysem krymskim w 2014 r., skala dzisiejszego konfliktu jest znacznie większa, co również może odbić się na łańcuchu dostaw.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *