Wojna może zakłócić produkcję chipów. Ukraina jest głównym producentem surowca

Inwazja Rosji na Ukrainę może odbić się szerokim echem w światowym przemyśle półprzewodników i pogłębić obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw. Analitycy i producenci jednak studzą obawy.

Według szacunków firmy badawczej Techcet, Ukraina jest głównym producentem gazu neonowego stosowanego w laserach wykorystywanych w produkcji układów scalonych, a także dostarcza Stanom Zjednoczonym ponad 90 proc. neonu przeznaczonego do produkcji półprzewodników.

Inna firma badawcza TrendForce podaje, że Ukraina dostarcza prawie 70 proc. światowych zdolności produkcyjnych gazu neonowego. Analitycy również twierdzą, że konflikt ukraińsko-rosyjski może wpłynąć w pewnej skali na dostawy gazu szlachetnego. Dodają natomiast, że fabryki półprzewodników i dostawcy gazu zaczęły gromadzić zapasy już w 2014 roku, kiedy doszło do aneksji Krymu przez Rosję.

Problem dotyczy nie tylko Ukrainy. Około 35 proc. palladu, rzadkiego metalu również wykorzystywanego w półprzewodnikach, pochodzi z Rosji. Konflikt na pełną skalę potencjalnie zakłócający eksport tych pierwiastków, mógłby uderzyć w takich graczy jak Intel, który według JPMorgan pozyskuje około 50 proc. neonu z Europy Wschodniej.

Intel jednak studzi obawy. „Nie przewidujemy żadnego wpływu na nasz łańcuch dostaw” – przekazał Bloombergowi rzecznik firmy. „Nasza strategia posiadania zróżnicowanego, globalnego łańcucha dostaw minimalizuje ryzyko potencjalnych lokalnych przerw”.

Zdaniem JPMorgan, firmy w razie kłopotów mogą zwrócić się do Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady, aby zwiększyć dostawy. Trzeba zauważyć, że chociaż branża produkcji układów scalonych była w stanie poradzić sobie ze wzrostem cen neonu spowodowanym kryzysem krymskim w 2014 r., skala dzisiejszego konfliktu jest znacznie większa, co również może odbić się na łańcuchu dostaw.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *