WordPress: fałszywa wtyczka Wordfence atakuje strony i wykrada dane

W świecie stron opartych na WordPressie krąży fałszywe oprogramowanie, które podszywa się pod autentyczną wtyczkę i tworzy backdoor w systemie, by kontrolować strony. Podrobiona wtyczka pozwala atakującym tworzyć konta administratorów i wykradać dane.

Prawdziwa wtyczka Wordfence

Problem opisuje Bleeping Computer bazując na analizie zespołu reagowania autentycznej wtyczki Wordfence. Okazuje się, że fałszywe oprogramowanie dla WordPressa zostało sprytnie przemyślane, a twórcy nie bez powodu zdecydowali się spreparować wtyczkę służącą do teoretycznie do ochrony strony. Część jej operacji jest bowiem trudna do wykrycia manualnie.

Fałszywa wtyczka pozwala na szereg działań, które są cenne w oczach “podstawionego” administratora. Możliwe jest między innymi tworzenie nowych użytkowników, kontrolowanie innych wtyczek, zmiana treści na stronach czy wreszcie częściowo zdalna obsługa i uruchamianie spreparowanych funkcji. Szczegóły zostały opisane w raporcie firmy odpowiedzialnej za Wordfence.

Na tę chwilę nie wiadomo, jaka jest liczba zainfekowanych w ten sposób stron oraz jak dokładnie dochodzi do samej infekcji. Zakłada się, że atakujący mogą wykorzystywać między innymi siłowe ataki, by łamać hasła lub wykorzystywać inne znane luki w systemie WordPress i wtyczkach, by próbować przejąć dane logowania do danego panelu administracyjnego, aby później doprowadzić do instalacji sfałszowanego oprogramowania.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *