WordPress: fałszywa wtyczka Wordfence atakuje strony i wykrada dane

W świecie stron opartych na WordPressie krąży fałszywe oprogramowanie, które podszywa się pod autentyczną wtyczkę i tworzy backdoor w systemie, by kontrolować strony. Podrobiona wtyczka pozwala atakującym tworzyć konta administratorów i wykradać dane.

Prawdziwa wtyczka Wordfence

Problem opisuje Bleeping Computer bazując na analizie zespołu reagowania autentycznej wtyczki Wordfence. Okazuje się, że fałszywe oprogramowanie dla WordPressa zostało sprytnie przemyślane, a twórcy nie bez powodu zdecydowali się spreparować wtyczkę służącą do teoretycznie do ochrony strony. Część jej operacji jest bowiem trudna do wykrycia manualnie.

Fałszywa wtyczka pozwala na szereg działań, które są cenne w oczach “podstawionego” administratora. Możliwe jest między innymi tworzenie nowych użytkowników, kontrolowanie innych wtyczek, zmiana treści na stronach czy wreszcie częściowo zdalna obsługa i uruchamianie spreparowanych funkcji. Szczegóły zostały opisane w raporcie firmy odpowiedzialnej za Wordfence.

Na tę chwilę nie wiadomo, jaka jest liczba zainfekowanych w ten sposób stron oraz jak dokładnie dochodzi do samej infekcji. Zakłada się, że atakujący mogą wykorzystywać między innymi siłowe ataki, by łamać hasła lub wykorzystywać inne znane luki w systemie WordPress i wtyczkach, by próbować przejąć dane logowania do danego panelu administracyjnego, aby później doprowadzić do instalacji sfałszowanego oprogramowania.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *