WordPress: fałszywa wtyczka Wordfence atakuje strony i wykrada dane

W świecie stron opartych na WordPressie krąży fałszywe oprogramowanie, które podszywa się pod autentyczną wtyczkę i tworzy backdoor w systemie, by kontrolować strony. Podrobiona wtyczka pozwala atakującym tworzyć konta administratorów i wykradać dane.

Prawdziwa wtyczka Wordfence

Problem opisuje Bleeping Computer bazując na analizie zespołu reagowania autentycznej wtyczki Wordfence. Okazuje się, że fałszywe oprogramowanie dla WordPressa zostało sprytnie przemyślane, a twórcy nie bez powodu zdecydowali się spreparować wtyczkę służącą do teoretycznie do ochrony strony. Część jej operacji jest bowiem trudna do wykrycia manualnie.

Fałszywa wtyczka pozwala na szereg działań, które są cenne w oczach “podstawionego” administratora. Możliwe jest między innymi tworzenie nowych użytkowników, kontrolowanie innych wtyczek, zmiana treści na stronach czy wreszcie częściowo zdalna obsługa i uruchamianie spreparowanych funkcji. Szczegóły zostały opisane w raporcie firmy odpowiedzialnej za Wordfence.

Na tę chwilę nie wiadomo, jaka jest liczba zainfekowanych w ten sposób stron oraz jak dokładnie dochodzi do samej infekcji. Zakłada się, że atakujący mogą wykorzystywać między innymi siłowe ataki, by łamać hasła lub wykorzystywać inne znane luki w systemie WordPress i wtyczkach, by próbować przejąć dane logowania do danego panelu administracyjnego, aby później doprowadzić do instalacji sfałszowanego oprogramowania.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *