Czym jest atak hakerski, jakie są ich rodzaje i jak się przed nimi bronić

W świecie cyfrowym słowo “atak” nieodłącznie kojarzy się z agresywnymi działaniami hakerów, którzy próbują zdobyć dostęp do naszych danych i systemów. Ataki hakerskie są plagą, która chce zainfekować nasze komputery. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, jest to jak wchodzenie do szpitala zakaźnego bez szczepień i maseczki – po prostu wystawiamy się na niebezpieczeństwo.

Co to jest atak hakerski?

Atak hakerski to rodzaj cybernetycznej inwazji. Wyobraź sobie swój komputer jako twój cyfrowy dom. Hakerzy są jak złodzieje, którzy próbują znaleźć sposób, aby się włamać do tego domu i ukraść cenne rzeczy. To może obejmować twoje osobiste dane, informacje finansowe, a nawet hasła.

Ataki hakerskie. Jakie są ich rodzaje?

Hakerzy są niezwykle kreatywni jeśli chodzi o agresywne działania. Eksperci od cyberbezpieczeństwa wyróżniają kilka rodzajom ataków i agresywnych programów. Spójrzmy na nie bliżej i dowiedzmy się, na czym właściwie polegają.

Malware można przyrównać do choroby, która zaraża komputer. Jest to złośliwe oprogramowanie, które może się dostać na komputer przez niewłaściwe załączniki w wiadomościach mailowych, podejrzane strony internetowe lub nawet zainfekowane pendrive’y. To jakby złapać przeziębienie od osoby kichającej obok lub – co gorsza – użyć jej chusteczki higienicznej.

Spyware jest szpiegiem, który podsłuchuje nasze rozmowy i obserwuje nasz każdy krok. Spyware to oprogramowanie, które potrafi śledzić twoje działania w internecie, rejestrować wpisywane hasła i przechwytuje poufne informacje. Może być to wykorzystane do szantażowania nas lub przejmowania danych. Opcji jest naprawdę mnóstwo.

Ransomware to “porwanie danych dla okupu”. To złośliwe oprogramowanie blokuje dostęp do naszych plików i żąda okupu w zamian za ich odblokowanie. Hakerzy bardzo często wykorzystują ten sposób ataków po to, by szybko się wzbogacić. Przeważnie chcą przekazania określonej kwoty w krytowalutach, ponieważ ich przesyłanie jest szyfrowane w blockchainie i nijak nie idzie namierzyć transakcji. Co ciekawe, ten sposób płatności jest wykorzystywany na internetowym czarnym rynku, czyli w darknecie.

Konie trojańskie są mniej groźne, ale też uciążliwe. Początkowo podszywają się pod niewinne oprogramowanie, aby się dostać do twojego komputera i szkodzić. Często spowalniają komputery przez mnożenie plików lub zaśmiecają rejestry. Można powiedzieć, że to taki kuksaniec w bok, który boli, ale nie wyrządza aż tak dużej krzywdy.

Wisienką na torcie są wormy. Te cyfrowe pasożyty rozmnażają się i rozprzestrzeniają. Oprogramowanie to zdolne jest do samoistnej replikacji i rozsyłania się do innych komputerów przez sieć. Działają na podobnej zasadzie, jak choroby zakaźne – wystarczy, że nasz komputer jest w tej samej sieci domowej lub firmowej i w każdej chwili może “zachorować”.

Jak się bronić przed atakami hakerskimi?

Utrzymanie bezpieczeństwa naszych komputerów wbrew pozorom nie jest takie trudne. Mimo tego, że co chwilę pojawiają się coraz nowsze wirusy, powstają też narzędzia do ich zwalczania – zupełnie jak szczepionki na nowe odmiany grypy. Stąd jednym z podstawowych sposobów zapobiegania zarażeniom są aktualizacje systemu operacyjnego oraz oprogramowania antywirusowego.

Tak samo, jak w prawdziwym świecie, w tym wirtualnym też trzeba uważać. W realu nie wchodzimy do niebezpiecznych i nieznanych miejsc, tak w wirtualu również nie powinniśmy, zatem nie otwierajmy nieznanych linków i nie pobierajmy plików z mailu od podejrzanych nadawców. Przyda się również pamiętanie o silnych hasłach. Wybierajmy przypadkowe ciągi wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Jest je trudniej złamać niż hasła słownikowe.

W przypadku ataków ransomware’owych warto pamiętać o kopiach zapasowych danych w niezależnych miejscach. Tutaj świetnie sprawdzą się zewnętrzne dyski z danymi, które regularnie aktualizujemy. W przypadku usunięcia informacji przez hakerów z naszych komputerów lub nałożenia na nie szyfrowania mamy wybór – możemy się wówczas po prostu nie przejmować cyberprzestępcami.

Ataki hakerskie są realnym zagrożeniem w świecie zdominowanym przez cyfryzację. Zrozumienie podstawowych rodzajów ataków i zastosowanie prostych środków ostrożności może pomóc w ochronie naszych danych i systemów. Musimy zawsze pamiętać, że troska o bezpieczeństwo cyfrowe jest tak samo ważna jak troska o bezpieczeństwo fizyczne – światy wirtualny i realny już dawno idą ze sobą w nierozłącznej parze.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *