Wyciekł kod źródłowy procesorów Intel Alder Lake

Intel zaliczył wpadkę i do sieci wyciekł kod źródłowy procesorów Core 12. generacji, czyli Alder Lake. Skompresowana baza z informacjami waży niespełna 3 GB. Za wyciek odpowiada 4chan. Kod źródłowy, który obejmuje BIOS-y Intela, jest ogromny i wymaga weryfikacji, co pewnie jakiś czas potrwa.

Wycieki danych w różnych firmach nie są niczym nowym. Na początku tego roku było głośno o AMD, które padło ofiarą ataku ransomware i w ten sposób utraciło 450 GB informacji. Teraz dowiadujemy się o wpadce konkurenta z firmy Intel, który stracił kod źródłowy zeszłorocznych procesorów.

Wyciek pochodzi z 4chan i obejmuje kod źródłowy procesorów Intel Core 12. generacji, czyli Alder Lake wprowadzonych do oferty w 2021 r. Spakowana baza już sama w sobie jest duża, bo waży 2,8 GB. Natomiast po rozpakowaniu jest to aż 5,86 GB danych.

Wyciek jest naprawdę spory, ale wymaga dokładniejszej weryfikacji. Wiemy, że wspomniany kod źródłowy Intela obejmuje pliki BIOS-ów czy informacje powiązane z chipsetami producenta. Przy okazji potwierdzono dotychczas także pewne dane powiązane z partnerami firmy, w tym chińskim Lenovo.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Militaria

Wojna dronów – jak działa zagłuszanie dronów? Jak namierzyć drony?

Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *