Wyciekł kod źródłowy procesorów Intel Alder Lake

Intel zaliczył wpadkę i do sieci wyciekł kod źródłowy procesorów Core 12. generacji, czyli Alder Lake. Skompresowana baza z informacjami waży niespełna 3 GB. Za wyciek odpowiada 4chan. Kod źródłowy, który obejmuje BIOS-y Intela, jest ogromny i wymaga weryfikacji, co pewnie jakiś czas potrwa.

Wycieki danych w różnych firmach nie są niczym nowym. Na początku tego roku było głośno o AMD, które padło ofiarą ataku ransomware i w ten sposób utraciło 450 GB informacji. Teraz dowiadujemy się o wpadce konkurenta z firmy Intel, który stracił kod źródłowy zeszłorocznych procesorów.

Wyciek pochodzi z 4chan i obejmuje kod źródłowy procesorów Intel Core 12. generacji, czyli Alder Lake wprowadzonych do oferty w 2021 r. Spakowana baza już sama w sobie jest duża, bo waży 2,8 GB. Natomiast po rozpakowaniu jest to aż 5,86 GB danych.

Wyciek jest naprawdę spory, ale wymaga dokładniejszej weryfikacji. Wiemy, że wspomniany kod źródłowy Intela obejmuje pliki BIOS-ów czy informacje powiązane z chipsetami producenta. Przy okazji potwierdzono dotychczas także pewne dane powiązane z partnerami firmy, w tym chińskim Lenovo.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *