Abrams doczeka się nowej wersji. Zobaczcie wideo z AbramsX

Czołgi Abrams M1A2 znane są wszystkim fanom militariów, a ze względu na ich wszechstronność oraz skuteczność korzystają z nich zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy (w tym Polska). Firma General Dynamics Land Systems pochwaliła się materiałami prezentującymi technologię związaną z nowymi wersjami produkowanych przez siebie pojazdów. Jeden z filmów dotyczy AbramsX, unowocześnionego wariantu legendarnego czołgu.

Pełna prezentacja technologii stojącej za czołgiem AbramsX odbędzie się w dniach 10-12 października na targach AUSA 2022 (Association of the U.S. Army) w Waszyngtonie. Wcześniej jednak na oficjalnych kanałach General Dynamics Land Systems pojawiło się kilka materiałów związanych z nowościami, jakie będzie można zobaczyć podczas wydarzenia.

Zdecydowanie najciekawszym filmem jest ten, na którym widać prototypową wersję wspomnianego czołgu. Oprócz tego na stronie firmy pojawiło się kilka dodatkowych informacji związanych ze zmianami, jakie wprowadzone zostaną w pojazdach AbramsX.

Czołg AbramsX – co o nim wiemy?

Według zapowiedzi konstrukcja ma przewyższać wszystkie dostępne na rynku pojazdy pancerne. Zmiany widać już na poziomie jednostki napędowe, która w czołgu AbramsX składać ma się z hybrydowego silnika wysokoprężnego Cummins ACE, który zapewnia:

50-procentowy wzrost gęstości mocy, 20-procentową redukcję oddawania ciepła i o 13 proc. lepszą wydajność paliwową w porównaniu z najlepszymi obecnie silnikami bojowymi w swojej klasie.

Zastosowanie silnika hybrydowego zapewnić ma większą ilość energii elektrycznej, którą będą mogły wykorzystać różne systemy czołgu. Co więcej, jednostka napędowa pojazdu AbramsX będzie mogła pracować w trybie cichym, dzięki czemu załoga łatwiej ukryje swoją pozycję.

Czołg AbramsX

Skoro już przy ludziach i obsłudze jesteśmy – niezbędny personel został zredukowany z czterech osób w czołgach Abrams M1A2 do trzech żołnierzy w konstrukcjach AbramsX. Zmiana ta była możliwa dzięki zastosowaniu w pełni bezzałogowej wieży z automatycznym ładowaniem, w skład której wchodzą armata XM360 kal. 120 mm z hamulcem wylotowym oraz działko M230 kal. 30 mm.

Czołg AbramsX oraz inne pojazdy, jakie General Dynamics Land Systems zaprezentuj podczas targów AUSA 2022

Czołgi Abrams M1A2 okazały się bardzo skutecznymi konstrukcjami, a Polska otrzymała już pierwsze maszyny z USA w ramach realizacji kontraktu MON. Czy konstrukcje z serii AbramsX okażą się równie skuteczne? Czas pokaże.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *