Wydano Firefoxa 98. Kilka istotnych nowości

Nowa wersja przeglądarki już jest dostępna do pobrania.
Zgodnie z harmonogramem Mozilla wydała kolejną wersję swojej internetowej przeglądarki – wersję o numerze 98. Jakie zmiany aktualizacja wprowadziła na poszczególnych wspieranych platformach? Nie jest ich dużo, ale niewątpliwie warto o nich wspomnieć?

Firefox 98 – Windows, Linux i macOS

Zacznijmy od Firefoxa przeznaczonego na desktopy. W tym wydaniu Firefox 98 odmienił doświadczenia płynące z pobierania plików. Od teraz przeglądarka nie będzie za każdym razem pytać użytkownika, co zrobić z danym pobieranym plikiem. Te będą automatycznie zapisywane na dysku, ale wciąż będzie możliwe otwieranie ich jednym kliknięciem z poziomu panelu pobierania. Co jednak istotne, dotychczasowe zapytania można przywrócić z poziomu ustawień programu.

Dodatkowa nowa opcja pojawiła się też w menu kontekstowym wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem na plik w panelu pobierania. Użytkownik może za jej pośrednictwem zadecydować, by podobne pliki zawsze były otwierane.

Nowa funkcja panelu pobierania w Firefox 98

Co istotne, niektórzy użytkownicy Firefoxa mogli zauważyć, w wersji 98 zmieniła się wykorzystywana przez nich domyślna wyszukiwarka. Wynika to z faktu, że Mozilla nie była w stanie uzyskać formalnego pozwolenia na dalsze włączanie niektórych wyszukiwarek w Firefoxie.

Nowości na Androidzie i iOS

Zmiany nie ominęły i mobilnej wersji Firefoxa. Aktualizacja o numerze 98 wprowadziła bowiem możliwość ustawienia tapety na stronie domowej przeglądarki. Trzy z nich charakteryzują się abstrakcyjnymi kolorami zaś pozostałe dwie przedstawiają postaci z najnowszego animowanego filmu Pixara i Disneya – To nie wypanda (ang. Turning Red).

Tapety strony domowej w Firefox 98 na urządzeniach mobilnych

Firefox Focus, czyli specjalna wersja przeglądarki Mozilli, oferująca zwiększony poziom prywatności i bezpieczeństwa, doczekała się z kolei trybu tylko HTTPS. Po włączeniu go aplikacja zawsze automatycznie łączy się z wersjami HTTPS stron internetowych, nawet po wklejeniu do paska adresowego adres o typie HTTP. Dzięki niemu przeglądanie sieci staje się zatem jeszcze bezpieczniejsze.

Każda z wersji przeglądarki Firefox otrzymała również oczywiście liczne poprawki błędów. Pełną listę zmian dla wydania desktopowego znajdziesz tutaj, a mobilnego tutaj.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *