Yashma – złośliwe oprogramowanie z rodziny Chaos. Może je kupić każdy

Złośliwe oprogramowanie Chaos, które pojawiło się w sieci w czerwcu 2021 roku, doczekało się już szóstej odsłony. Oferowana na sprzedaż Yashma jest udoskonaloną wersją Chaosu i stanowi poważne zagrożenie dla internautów.

obserwacji Qualys można wyciągnąć wnioski, że hakerzy nieustannie pracują nad rozbudowaniem Chaosu o nowe zdolności. W ciągu zaledwie trzech miesięcy opublikowane zostały cztery wersje tego szkodliwego oprogramowania, zaś rok później doczekaliśmy się wydania Yashma, które ma być już szóstą odsłoną szkodnika.

Badacze cyberbezpieczeństwa z BlackBerry postanowili wziąć na tapet oprogramowanie Yashma. Biorąc pod uwagę, że szkodnika można bez problemów zakupić w sieci, na forach hakerskich, wykorzystać go może dowolna osoba. Ransomware, w porównaniu z poprzednią wersją, dostało dwa ulepszenia – możliwość zatrzymania wykonywania szkodliwych procesów na podstawie lokalizacji ofiary, a także zakończenia procesów programów antywirusowych.

Co istotne, osoby, które miały pecha paść ofiarą szkodnika Yashma, nie powinny liczyć na odszyfrowanie swoich danych, nawet po zapłaceniu okupu. Wskazane złośliwe oprogramowanie niszczy pliki, zaś jego właściciel nie udostępnia narzędzia deszyfrującego ani instrukcji odzyskiwania danych.

Najnowsze ataki rozmaitych odmian szkodnika Chaos skupiają się na wybranych dostawcach usług w Stanach Zjednoczonych, ale to nie oznacza, że hakerzy nie próbują dystrybuować ransomware w innych krajach. Zagrożone są głównie służby ratunkowe, sektor rolniczy oraz finansowy, dlatego osoby pracujące w tych obszarach powinny szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoich urządzeń.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *