Polska odcięta od Pegasusa, ale kupuje już nowy system inwigilacji

Afera inwigilacyjna w Polsce, związana z używaniem przez krajowe służby systemu Pegasus, już przycichła, a władza od co najmniej dwóch miesięcy nie może korzystać z izraelskiego oprogramowania. Szuka jednak alternatywy.

O nowych faktach dotyczących używania Pegasusa przez CBA donosi “Rzeczpospolita”. Według źródeł tamtejszych dziennikarzy polskie służby już od dwóch miesięcy nie mają dostępu do systemu Pegasus, gdyż nie została im przedłużona licencja. Według nieoficjalnych doniesień powodem były właśnie kontrowersje, jakie narosły wokół odkrycia, że Pegasus stosowany był w Polsce m.in. wobec polityków opozycji, działaczy organizacji nieprzychylnych władzy, a nawet prokurator Ewy Wrzosek.

W ubiegłym roku media informowały o tym, że twórcy oprogramowania szpiegowskiego, izraelska firma NSO Group, zostali przez rząd tamtejszego kraju zmuszeni do okrojenia listy potencjalnych klientów. Wtedy też wypadła z niej Polska w towarzystwie m.in. Węgier.

Jak donosi “Rzeczpospolita”, powołując się na własnych informatorów, CBA już kupiło lub właśnie finalizuje zakup nowego oprogramowania szpiegującego. Ma on być równie nowoczesny i także pochodzić od podmiotu spoza Unii Europejskiej.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *