Zaawansowane chipy ze sztuczną inteligencją nie dla Chin. USA blokuje eksport

Według informacji pozyskanych przez dziennikarzy Reutersa, administracja Joe Bidena przygotowuje nowy zestaw sankcji wobec Chin, które mają powstrzymać eksport do Państwa Środka zaawansowanych chipów ze sztuczną inteligencją. Plany Amerykanów potwierdzają m.in. Nvidia, AMD oraz Intel.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych rozesłał pod koniec sierpnia listy do kilku gigantów technologicznych, którzy dostarczają chipy firmom z Chin. Nakazuje w nich wstrzymanie eksportu niektórych wysokowydajnych układów. Wśród adresatów korespondencji znalazły się takie firmy jak Nvidia, AMD oraz Intel.

Amerykańskie firmy używające takich chipów mogą w efekcie nowych regulacji kompletnie stracić dostęp do chińskiego rynku. Do tego grona należą m.in. Dell, HP czy Super Micro Computer. Oznacza to również poważne kłopoty dla samych Chińczyków, pomimo wysokiego postępu technologicznego i możliwości produkcyjnych tego kraju.

Urzędnicy administracji Joe Bidena tłumaczą, że ograniczenie eksportu zaawansowanych chipów wynika z potencjalnego ryzyka użycia ich przez Chiny do celów wojskowych

Warto podkreślić, że Państwo Środka nie ma ani jednego własnego podmiotu, który posiadałoby konieczny know-how lub narzędzia do produkcji konkurencyjnych nowoczesnych chipów na dużą skalę. Branża zaawansowanych półprzewodników od lat jest zdominowana przez USA, Koreę Południową oraz Tajwan.

Jak pisze Jacek Perzyński z serwisu BiznesAlert.plNvidia ujawniła, że zakaz dotyczy jej procesorów graficznych A100 i H100, zaś AMD wskazał na jego urządzenie MI250. Systemy te są wykorzystywane do szeregu aplikacji do uczenia maszynowego, od rozpoznawania twarzy po generowanie tekstu.

O ile amerykańscy giganci używają tych podzespołów do budowania superkomputerów przeznaczonych do badań oraz prac rozwojowych, te same chipy ze sztuczną inteligencją można wykorzystać również do celów wojskowych – m.in. szkolenia automatycznych systemów namierzania dronów lub rozpoznawania twarzy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *