Zbiórka sprzętu komputerowego dla uczniów z Ukrainy.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski trafia wielu uchodźców, którym udało się wydostać z atakowanych obszarów. Wśród nich są również dzieci w wieku szkolnym, które zamierzają kontynuować naukę na terenie naszego kraju. Z tego właśnie powodu przedstawiciele polskiej branży cyfrowej postanowili zorganizować ogólnopolską zbiórkę sprzętu komputerowego dla uczniów z Ukrainy.

Zbiórka ta jest odpowiedzią firm i podmiotów działających w Polsce na inicjatywę “Szkoła Dla Was” prowadzoną przez Ministerstwa Edukacji i Nauki od początku marca 2022 r. W jej ramach organizowane są różne pomocy dla uczniów z Ukrainy, by ci mogli bez większych przeszkód kontynuować naukę na terenie Polski, o ile wyrażą taką chęć. Jak się łatwo domyślić, obecnie do nauki potrzebny jest sprawny komputer z dostępem do internetu. Stąd pomysł na wspomnianą już zbiórkę, w którą zaangażować się mają firmy z tego obszaru działające na terenie naszego kraju.

Informację o tym przekazał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowego Polska, w trakcie konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki. To właśnie ten podmiot zrzeszający największe firmy elektroniczne działające w Polsce ma nadzorować całą akcję. Jak zapowiedział Kanownik podczas spotkania:

Sieci serwisowe polskich dystrybutorów pomogą odpowiednio przygotować przekazane urządzenia do użytku szkolnego. Sprzęt zostanie dokładnie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany. Potem będzie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświatowym, pozostając w Polsce.

Warto podkreślić, że to inicjatywa kierowana do firm z sektora informatycznego, które działają na terenie Polski. Aby zaangażować się w tę akcję, podmioty powinny napisać pod ten adres: szkoladlawas@cyfrowapolska.org. W informacji prasowej podkreślono również, że sprzęt w postaci komputerów czy laptopów muszą być:

W pełni działające, wolne od zauważalnych uszkodzeń czy usterek i mieć nie więcej niż pięć lat.

Sprzęt przekazywany nieodpłatnie (minimum 10 szt.) będzie podlegał ulgom podatkowym — zerowy VAT oraz możliwość zaliczenia wartości darowizny jako kosztu uzyskania przychodu. Szczegóły w tej sprawie znajdują się na stronie ministerstwa. Warto dodać, że to nie jedyna taka zbiórka na rzecz Ukrainy organizowana przez Polaków — na naszych łamach wspominaliśmy m.in. o możliwości przekazania Starlinków, dronów lub pieniędzy w ramach akcji “Polscy gracze dla Ukrainy”.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *