Zbiórka sprzętu komputerowego dla uczniów z Ukrainy.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski trafia wielu uchodźców, którym udało się wydostać z atakowanych obszarów. Wśród nich są również dzieci w wieku szkolnym, które zamierzają kontynuować naukę na terenie naszego kraju. Z tego właśnie powodu przedstawiciele polskiej branży cyfrowej postanowili zorganizować ogólnopolską zbiórkę sprzętu komputerowego dla uczniów z Ukrainy.

Zbiórka ta jest odpowiedzią firm i podmiotów działających w Polsce na inicjatywę “Szkoła Dla Was” prowadzoną przez Ministerstwa Edukacji i Nauki od początku marca 2022 r. W jej ramach organizowane są różne pomocy dla uczniów z Ukrainy, by ci mogli bez większych przeszkód kontynuować naukę na terenie Polski, o ile wyrażą taką chęć. Jak się łatwo domyślić, obecnie do nauki potrzebny jest sprawny komputer z dostępem do internetu. Stąd pomysł na wspomnianą już zbiórkę, w którą zaangażować się mają firmy z tego obszaru działające na terenie naszego kraju.

Informację o tym przekazał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowego Polska, w trakcie konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki. To właśnie ten podmiot zrzeszający największe firmy elektroniczne działające w Polsce ma nadzorować całą akcję. Jak zapowiedział Kanownik podczas spotkania:

Sieci serwisowe polskich dystrybutorów pomogą odpowiednio przygotować przekazane urządzenia do użytku szkolnego. Sprzęt zostanie dokładnie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany. Potem będzie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświatowym, pozostając w Polsce.

Warto podkreślić, że to inicjatywa kierowana do firm z sektora informatycznego, które działają na terenie Polski. Aby zaangażować się w tę akcję, podmioty powinny napisać pod ten adres: szkoladlawas@cyfrowapolska.org. W informacji prasowej podkreślono również, że sprzęt w postaci komputerów czy laptopów muszą być:

W pełni działające, wolne od zauważalnych uszkodzeń czy usterek i mieć nie więcej niż pięć lat.

Sprzęt przekazywany nieodpłatnie (minimum 10 szt.) będzie podlegał ulgom podatkowym — zerowy VAT oraz możliwość zaliczenia wartości darowizny jako kosztu uzyskania przychodu. Szczegóły w tej sprawie znajdują się na stronie ministerstwa. Warto dodać, że to nie jedyna taka zbiórka na rzecz Ukrainy organizowana przez Polaków — na naszych łamach wspominaliśmy m.in. o możliwości przekazania Starlinków, dronów lub pieniędzy w ramach akcji “Polscy gracze dla Ukrainy”.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *