Zbiórka sprzętu komputerowego dla uczniów z Ukrainy.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski trafia wielu uchodźców, którym udało się wydostać z atakowanych obszarów. Wśród nich są również dzieci w wieku szkolnym, które zamierzają kontynuować naukę na terenie naszego kraju. Z tego właśnie powodu przedstawiciele polskiej branży cyfrowej postanowili zorganizować ogólnopolską zbiórkę sprzętu komputerowego dla uczniów z Ukrainy.

Zbiórka ta jest odpowiedzią firm i podmiotów działających w Polsce na inicjatywę „Szkoła Dla Was” prowadzoną przez Ministerstwa Edukacji i Nauki od początku marca 2022 r. W jej ramach organizowane są różne pomocy dla uczniów z Ukrainy, by ci mogli bez większych przeszkód kontynuować naukę na terenie Polski, o ile wyrażą taką chęć. Jak się łatwo domyślić, obecnie do nauki potrzebny jest sprawny komputer z dostępem do internetu. Stąd pomysł na wspomnianą już zbiórkę, w którą zaangażować się mają firmy z tego obszaru działające na terenie naszego kraju.

Informację o tym przekazał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowego Polska, w trakcie konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki. To właśnie ten podmiot zrzeszający największe firmy elektroniczne działające w Polsce ma nadzorować całą akcję. Jak zapowiedział Kanownik podczas spotkania:

Sieci serwisowe polskich dystrybutorów pomogą odpowiednio przygotować przekazane urządzenia do użytku szkolnego. Sprzęt zostanie dokładnie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany. Potem będzie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświatowym, pozostając w Polsce.

Warto podkreślić, że to inicjatywa kierowana do firm z sektora informatycznego, które działają na terenie Polski. Aby zaangażować się w tę akcję, podmioty powinny napisać pod ten adres: szkoladlawas@cyfrowapolska.org. W informacji prasowej podkreślono również, że sprzęt w postaci komputerów czy laptopów muszą być:

W pełni działające, wolne od zauważalnych uszkodzeń czy usterek i mieć nie więcej niż pięć lat.

Sprzęt przekazywany nieodpłatnie (minimum 10 szt.) będzie podlegał ulgom podatkowym — zerowy VAT oraz możliwość zaliczenia wartości darowizny jako kosztu uzyskania przychodu. Szczegóły w tej sprawie znajdują się na stronie ministerstwa. Warto dodać, że to nie jedyna taka zbiórka na rzecz Ukrainy organizowana przez Polaków — na naszych łamach wspominaliśmy m.in. o możliwości przekazania Starlinków, dronów lub pieniędzy w ramach akcji „Polscy gracze dla Ukrainy”.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *