Została wydana nowa wersja dystrybucji Parrot Security 5.0.

Parrot Security OS to specjalistyczna dystrybucja Linuksa stworzona do testów penetracyjnych, informatyki śledczej, łamania zabezpieczeń, testów zabezpieczeń w chmurze obliczeniowej, prywatności/anonimowości i kryptografii.

Parrot 5.0 wprowadza nowy model wydania wsparcia długoterminowego. Wszystkie pakiety składające się na podstawowy system śledzą teraz najnowszą stabilną wersję Debiana zamiast testowego i gwarantują brak znaczących zmian przez co najmniej 2 lata.

Parrot 5.0 zachowuje poprzednie edycje Home i Security oraz wprowadza nową specjalną edycję HTB inspirowaną popularnym PwnBox autorstwa HackTheBox. Alternatywne wydania KDE i XFCE nie są już dostępne i zostały zastąpione edycją Architect, która obsługuje również x86 32bit i ARMv8 64bit. Wydana została pierwsza eksperymentalna edycja RaspberryPi, po której nastąpią dalsze ulepszenia i obsługa większej liczby płyt w ciągu roku. Dodatkowe opcje są dostępne dla kontenerów, chrootów i środowisk osadzonych.

Parrot Home Edition to system operacyjny ogólnego przeznaczenia o typowym wyglądzie i działaniu. Jest przeznaczony dla programistów i zwykłych użytkowników z naciskiem na prywatność i rozwój oprogramowania. Parrot Tools można zainstalować ręcznie, aby stworzyć niestandardowe i lekkie środowisko testowe.

Parrot Security Edition to specjalny system operacyjny przeznaczony do testów penetracyjnych i operacji Red Team. Zawiera pełny arsenał gotowych do użycia narzędzi Pentest.

Jednym z głównych celów Parrot 5.0 jest udostępnienie systemu Parrot na jak największej liczbie platform, czego efektem jest dodana obsługa urządzeń ARM.

Parrot 5.0 oferuje 4 archiwum IoT, każdy dla każdej architektury obsługiwanej przez Parrot (amd64, i386, arm64 i armhf). Można je wykorzystać do budowy nowych produktów, takich jak kontenery WSL i WSL2, kontenery chroot dla Androida lub korzystanie z systemu z popularnymi dostawcami chmury.

Architect Edition to minimalny plik ISO firmy Parrot, który udostępnia tylko instalator. Jest dostępny dla x86 i ARM i może być używany do dostosowywania instalacji systemu, na przykład do wybierania innego środowiska graficznego, wykonywania minimalnej instalacji lub instalowania niestandardowego zestawu narzędzi podczas instalacji.

Dokumentacja: https://www.parrotsec.org/docs/

Pobieranie: https://www.parrotsec.org/download/

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *