Została wydana nowa wersja dystrybucji Parrot Security 5.0.

Parrot Security OS to specjalistyczna dystrybucja Linuksa stworzona do testów penetracyjnych, informatyki śledczej, łamania zabezpieczeń, testów zabezpieczeń w chmurze obliczeniowej, prywatności/anonimowości i kryptografii.

Parrot 5.0 wprowadza nowy model wydania wsparcia długoterminowego. Wszystkie pakiety składające się na podstawowy system śledzą teraz najnowszą stabilną wersję Debiana zamiast testowego i gwarantują brak znaczących zmian przez co najmniej 2 lata.

Parrot 5.0 zachowuje poprzednie edycje Home i Security oraz wprowadza nową specjalną edycję HTB inspirowaną popularnym PwnBox autorstwa HackTheBox. Alternatywne wydania KDE i XFCE nie są już dostępne i zostały zastąpione edycją Architect, która obsługuje również x86 32bit i ARMv8 64bit. Wydana została pierwsza eksperymentalna edycja RaspberryPi, po której nastąpią dalsze ulepszenia i obsługa większej liczby płyt w ciągu roku. Dodatkowe opcje są dostępne dla kontenerów, chrootów i środowisk osadzonych.

Parrot Home Edition to system operacyjny ogólnego przeznaczenia o typowym wyglądzie i działaniu. Jest przeznaczony dla programistów i zwykłych użytkowników z naciskiem na prywatność i rozwój oprogramowania. Parrot Tools można zainstalować ręcznie, aby stworzyć niestandardowe i lekkie środowisko testowe.

Parrot Security Edition to specjalny system operacyjny przeznaczony do testów penetracyjnych i operacji Red Team. Zawiera pełny arsenał gotowych do użycia narzędzi Pentest.

Jednym z głównych celów Parrot 5.0 jest udostępnienie systemu Parrot na jak największej liczbie platform, czego efektem jest dodana obsługa urządzeń ARM.

Parrot 5.0 oferuje 4 archiwum IoT, każdy dla każdej architektury obsługiwanej przez Parrot (amd64, i386, arm64 i armhf). Można je wykorzystać do budowy nowych produktów, takich jak kontenery WSL i WSL2, kontenery chroot dla Androida lub korzystanie z systemu z popularnymi dostawcami chmury.

Architect Edition to minimalny plik ISO firmy Parrot, który udostępnia tylko instalator. Jest dostępny dla x86 i ARM i może być używany do dostosowywania instalacji systemu, na przykład do wybierania innego środowiska graficznego, wykonywania minimalnej instalacji lub instalowania niestandardowego zestawu narzędzi podczas instalacji.

Dokumentacja: https://www.parrotsec.org/docs/

Pobieranie: https://www.parrotsec.org/download/

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *